Jaké jsou hlavní rozdíly mezi kamny?

Krbová kamna se velmi rychle staly oblíbenou a hojně prodávanou alternativou nejen ke krbům, ale také k ostatním topným systémům. A tomu samozřejmě odpovídá i jejich široká nabídka, ve které je někdy trochu složité se vyznat. A proto se dnes podíváme, v čem spočívají největší rozdíly mezi jednotlivými typy kamen. A pro tentokrát pomineme rozdíly ve vzhledu, velikosti a designu kamen, na tyto prvky bychom potřebovali další, samostatný článek.

V čem jsou krbová kamna specifická?

Ale nejprve si možná ujasníme, jaký je vlastně rozdíl mezi krbem a krbovými kamny, protože mnoha lidem mohou tyto dva pojmy splývat v jedno. A je pravdou, že rozdíl není nijak markantní – jedná se hlavně o to, že krbová kamna jsou obvykle umístěna volně v prostoru, aniž by bylo nutné je napevno zabudovat či zazdít. A i to je mimochodem jeden z důvodů jejich velké popularity. A teď už tedy k největším rozdílům mezi jednotlivými typy krbových kamen.

3

Výkon, výkon a…výkon

A jako už mnohokrát, i dnes začínáme s výkonem. Ten je i u těchto kamen naprosto zásadní a rozhodující. Již zmíněná široká nabídka tohoto druhu zboží skýtá opravdu rozsáhlé výkonnostní spektrum, proto je nutné vědět, co od kamen očekáváme. V tomto případě to znamená, jak velké prostory nám mají vytápět. Pokud nám jde spíš o kamna coby dekoraci a zdroj živého ohně v interiéru, můžeme se spokojit s minimálním výkonem. V případě, že očekáváme teplo, musíme si obstarat kamna s odpovídajícím výkonem.

Ohřev vzduchu i vody

Když půjdeme ještě dál, přijdeme na to, že krbová kamna dokážou ohřát nejen vzduch v bezprostřední blízkosti, ale také vytopit okolní místnosti, případně ohřát vodu na koupání a mytí nádobí. V obou případech je zapotřebí mít kamna vybavená výměníkem a příslušné teplovzdušné, či teplovodní rozvody. Řešení poněkud složitější na realizaci, nicméně možné a také hojně využívané.

2

Sálání nebo akumulace

Vrátíme-li se zpět k základnímu způsobu vytápění, můžeme se podívat na to, jakým způsobem předávají kamna teplo do okolí. Klasická, jednoplášťová konstrukce kamen nedovoluje dělat s ohřátým vzduchem žádné zázraky a zkrátka ho předá přes povrch kamen dále do okolí. Tyto kamna označujeme také jako sálavá.

Protipólem jsou pak kamna akumulační, která jsou vybavena materiálem, který má schopnost zadržet teplo a následně ho postupně vypouštět do prostoru. Toto řešení je pochopitelně pohodlnější v případě, kdy topíme delší dobu.

Čím budete topit?

I tato otázka by měla při výběru kamen padnout. Ne všem kamnům svědčí všechna topiva a některá jsou přímo vyrobená pro jeden typ paliva. Můžete se tak dostat od klasického manuálního přikládání, až po časované a programovatelné peletové zásobníky, které v podstatě přikládají za vás.