Konec topení s jarní sezónou? Ne tak docela

Krb_2

Plápolající oheň v krbu nebo kamnech máme samozřejmě nejvíce spojený se zimní sezónou. Za okny mráz, chumelenice a uvnitř příjemné teplo a praskání ohně. Znamená to tedy, že bychom s příchodem jara měli krb či krbová kamna zazimovat a oprášit je až s příchodem dalšího prvního sněhu? Zkušení uživatelé dobře ví, že tomu tak zdaleka není – a povíme si také proč.

 

Jaro neznamená teplo

Zásadní věc je ta, že se zdaleka nemůžeme slepě řídit pohledem do kalendáře. První jarní den, prodlužování dne a intenzivnější sluneční paprsky ještě nezaručují příjemné teploty, které nevyžadují minimálně přitápění. Zejména v posledních letech, kdy je počasí velmi nevyzpytatelné a sníh nás může překvapit i dlouho po Velikonocích. Chladná rána, večery a mrazivé noci tak nebývají výjimkou ani v jarním období. Je tedy velmi příjemné a výhodné si moci přes den, nebo na noc zatopit a vyhnat teplotu o několik stupňů nahoru. A to především pokus jste odkázáni na centrální vytápění řízené externí společností. Ty mají obyčejně svoje pravidla kdy spustí topení – a ty se samozřejmě nemusí slučovat s vaší představou o příjemné domácí teplotě. Ještě horší situace pak může nastat například na chatě, kam se jezdíte rekreovat. Nepravidelně obývané objekty s nepříliš dokonalou izolací rády vymrzají a potom se vytápění pomocí krbu velmi hodí.

Krb (5)

Na vaření i ohřev vody

Na jaře a na podzim také můžete spojit příjemné s užitečným a při zatápění si rovnou ohřáv vodu pro koupel, nebo uvařit oběd. S prvním vám pomůže krb, případně kamna s teplovodním výměníkem ke druhému potřebujete kamna s plotnou na vaření. V obou případech můžete povýšit obyčejný krb na plnohodnotný zdroj tepla i teplé vody. A víme, že oboje se v chladnějších měsících znamenitě hodí.

 

Nezanedbatelná úspora

Přitápění krbem i mimo hlavní topnou sezónu může mít i další pragmatický důvod. Při současných cenách elektřiny a plynu můžete i ušetřit zajímavou sumu. Vhodné, dobře vysušené dřevo nebo kvalitní dřevěné pelety poskytují velmi dobrou výhřevnost za stále ještě příznivou cenu. Máte-li tedy na výběr například mezi plynovým kotlem a kamny, proč neulevit účtu právě za plyn nebo elektřinu? A k tomu být zároveň trochu přívětivější k životnímu prostředí.

Krb (6)

Zážitek z živého ohně

Jako poslední, ale neméně důležitý bod zmiňujeme výhodu z trochu jiného soudku. Kdo by neměl rád vůni spálené pryskyřice a pozorování plamenů živého ohně…Navíc, teplo z živého ohně je specifické a nenahraditelné sebelepším kotlem nebo ústředním topením. Z tohoto důvodu vám jistě nebude vadit o něco později kamna uložit k letnímu spánku, nebo je z něj zase o něco dříve vzbudit.

Zkrátka a dobře, není vůbec nutné topení v krbu utnout s jarní rovnodenností, naopak – existuje spousta důvodů, proč si topnou sezónu prodloužit. Jen nezapomeňte na pravidelnou kontrolu a čištění, ať vše probíhá v nejlepším pořádku.