Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu kamen a komínu – vyhnete se problémům

7

Spousta majitelů krbů a kamen bohužel často zapomíná, že s jejich provozem jsou spojeny také jisté povinnosti, zakotvené dokonce i v našich zákonech. Ano, jedná se o nepopulární, leč nezbytné a důležité revize a kontroly kamen a komínů. V tomto ohledu se krby a kamna řadí do stejné skupiny zařízení jako jsou kotle, výtahy, hromosvody a vybraná elektrická zařízení. Revize je pro jejich provoz nezbytná – ne že by bez ní nefungovala, ale riskujete tak dosti nepříjemné potíže. O těch si ale povíme až na konci článku, teď už k samotným kontrolám a revizím.

 

Kontrola nebo revize?

Na začátek trocha teorie – mnoho lidí totiž považuje oba tyto pojmy za totéž, což ale není správné. Revize je jednorázová záležitost, která se provádí v momentě, který určují jasně dané okolnosti. Mezi ně patří například uvedení nového zařízení do provozu, stavení úpravy, které se zařízení přímo týkají, výměna celého zařízení, nebo jeho části, úprava komína, zprovoznění nové spalinové cesty nebo třeba oprava závažné závady na zařízení nebo spalinové cestě. Důvodů k revizi může být mnoho a pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem.

Kontroly kamen a krbů se oproti tomu provádějí pravidelně. Frekvence kontrol závisí na výkonu (do, nebo nad 50 kW), druhu paliva (pevné, plynné, kapalné) a také druhu provozu (sezónní nebo celoroční). Minimální doba pro kontrolu je však nejméně jeden rok od poslední kontroly. Ideální je pak naplánovat kontrolu na konci topné sezóny. Máte pak dostatek času odstranit případné nedostatky a máte jistotu, že se na začátku sezóny příští nedočkáte nemilého překvapení. Vzhledem k vytíženosti pracovníků, kteří jsou oprávněni tuto kontrolu provádět, si však nezapomeňte v předstihu zajistit jejich návštěvu.

6

Co zvládneme sami

Veškerou práci však nemusíte nechávat jen na nich. I zde platí, že veškeré úsilí vložené do prevence se vám vrátí při následných opravách a akcích nutných k tomu, abyste uvedli svoje kamna nebo krb do provozuschopného stavu. Pravidelné čištění a alespoň zevrubná prohlídka kamen a komínů vám pomůže odhalit spoustu potíží už v jejich zárodku, kdy není třeba vynakládat velké částky na jejich odstranění. Vždy ale pamatujte na svou bezpečnost a do náročných a nebezpečných výprav na střechu se bez potřebného vybavení raději nepouštějte.

8

Co když revizi nemám?

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete, že kontroly a revize zkrátka vypustíte, je to vaše volba. Toto rozhodnutí můžeme přirovnat k jízdě v autě bez řidičáku. Můžete ujet tisíce kilometrů, dokud vás nezastaví policejní hlídka, nebo nezpůsobíte nehodu. Pak musíte počítat s nepříjemnými následky. Chybějící revize, nebo doklad o kontrole vás může stát deset, nebo rovných sto tisíc korun. To jsou sazby pokut pro fyzické, respektive právnické osoby. Ještě horší situace ale je, když nerevidované a nekontrolované zařízení způsobí jakoukoliv škodu na majetku, nebo na životech. Pojišťovna vám v tomto případě neuhradí ani korunu a veškerá odpovědnost jde přímo a v celém rozsahu za vámi. A takové riziko se rozhodně nevyplatí.