Rozvod tepla v domě či bytě

Krb

Pro majitele bytů a domů bývá ve fázi plánování stavby či rekonstrukce zásadní otázka, jak a čím bude objekt vytápěn. Jedním z řešeních, které bývá diskutováno a zvažováno, je teplovodní rozvod napojený na krb, či krbová kamna. Jak tento systém funguje, co vyžaduje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody, to vše vás čeká v následujícím článku.

 

Krb je základ

Chceme-li teplo dále využívat a distribuovat, musíme mít v první řadě jeho zdroj. Tím je v tomto případě krb, či krbová kamna. V nich dochází k ohřevu vzduchu a ten je používán pro vytápění dalších místností. Rozvodem tepla tedy nemyslíme přirozené, vesměs nahodilé šíření tepla z krbu, nebo krbových kamen. Rozvod tepla musí být řízený a regulovaný. To v praxi znamená, že krb je napojen na rozvodný systém, který vede do další místnosti, či místností a končí zpravidla mřížkou, přes kterou se do prostoru vhání teplý vzduch.

Pohyb teplého vzduchu je buď přirozený, kdy využíváme fyzikálního jevu stoupání teplejšího vzduchu nad studený, nebo je podpořen vestavěnými ventilátory. První způsob je zdlouhavější a omezený délkou rozvodu, ventilátor už zase vyžaduje napojení na elektřinu. U obou způsobů pak platí, že čím delší cesta, tím delší čas pro vytápění a tím větší tepelné ztráty.

 Krb (2)

Máte dostatečný výkon?

Ani při zajištění minimálních tepelných ztrát nemusíte mít úplně vyhráno. Výkon celého rozvodného systému se odvíjí od výkonu samotného krbu, nebo krbových kamen. Princip je jednoduchý – kamna s nedostatečným výkonem zkrátka nedokážou utáhnout vytápění více místností. Tuto kalkulaci byste měli bezpodmínečně provést ještě před zahájením jakýchkoliv realizačních prací.

Doprovodnou otázkou by pak mělo být zvážení, zda chcete tento systém používat jako primární, nebo jako doplňkový pro případné či sezónní přitápění.

 Krb (3)

Velký výběr řešení na míru

Samotná realizace a výběr komponentů pro uskutečnění tohoto typu rozvodu tepla není žádný velký problém. Šikovná firma nebo řemeslník by neměl mít problém si takovým úkolem poradit v řádu několika dní. Je však třeba zohlednit a myslet i na takové věci jako jsou ventilátory, termostaty a pokud je potřeba, tak i zajištění externího přívodu vzduchu.

Jednou z nejčastěji zmiňovaných nevýhod tohoto vytápěcího systému je, že krom tepla se do jiných částí domu či bytu dostává i prach a pach z krbu. Tomuto problému se dá odpomoci instalací filtrů do rozvodného systému.

Rozhodně se jedná o zajímavé, poměrně levné a jednoduché řešení, které může být pro spoustu staveb optimální. Jen je potřeba prověřit technické možnosti a důkladně zvážit všechna pro a proti.