To nejdůležitější o teplovodním vytápění

6

Krb, krbová vložka, nebo krbová kamna nejsou jen krásný kus nábytku, do kterého se můžeme dívat za dlouhých zimních večerů. Může to být i velice praktický pomocník a zdroj tepla i teplé vody. To už něco znamená a pokud řešíte, jak zajistit v novém či rekonstruovaném domě teplo a teplou vodu, toto řešení stojí minimálně za zvážení.

 

Co potřebujeme k teplovodnímu vytápění?

Naprosto esenciální jsou dvě věci – krb (nadále budeme hovořit o krbu, stejný princip však platí i u krbových vložek a kamen) a systém ústředního topení. To může být stávající i zcela nové, jde jen o to, zda jde zrealizovat propojení těchto dvou prvků. Ve fázi plánování stavby to zpravidla není problém a jste pány situace, pokud se ale chcete pustit do realizace ve stávající stavbě, počítejte s nutnými stavebními úpravami.

K ohřevu a následné distribuci vody je zapotřebí teplovodní výměník. Ten může být zabudován přímo coby součást krbu, nebo nainstalován jako další zařízení. Pokud tedy hodláte váš krb obohatit o teplovodní výměník, musíte pro něj mít vhodné místo a vymyslet způsob napojení.     

Další součástí teplovodního rozvodu je pak čerpadlo, které vhání vodu, ohřátou na potřebnou teplotu do topného systému. Pokud máte k dispozici potřebný výkon krbu a dostatečný prostor, můžete využít i takzvanou akumulační nádrž, která v podstatě simuluje funkci bojleru a zajistí zásobu teplé vody i v době, kdy zrovna netopíte.

 4

Rizika teplovodního vytápění

Na rozdíl od teplovzdušného vtápění je zde řeč prakticky o uzavřeném systému, kde je hlavním médiem voda. To znamená, že se během vytápění může topný systém potýkat s nebezpečně vysokým tlakem, případně teplotou. Nezabezpečený, nebo neodborně realizovaný systém se tak může stát velmi nebezpečným a vy můžete v mžiku vytopit vás i vaše sousedy. Z těchto důvodů se teplovodní systémy vybavují pojistnými ventily, nebo třeba ochlazovací smyčkou a odpouštěcím mechanismem.         

Už teď je vám asi jasné, že tento systém vyžaduje pro svoji funkci elektřinu. A to sebou nese samozřejmě riziko, že v případě výpadku proudu jste nejen bez světla, ale také bez tepla a teplé vody – pokud se jedná o váš jediný zdroj. Tomuto riziku lze pochopitelně předejít pořízením záložního zdroje, či napojením na agregát.

Z toho vyplývá, že teplovodní vytápěcí systém není úplně jednoduchý na správné navržení a realizaci. Pokud se vám to ale povede, získáte skvělý prostředek, jak pomocí tepla z krbu získat teplo i v ostatních místnostech a k tomu třeba i teplou vodu do koupelny.