5 věcí, které byste měli vědět při výběru krbové vložky

Při výběru krbové vložky je třeba myslet na spoustu věcí a spoustu faktorů zohlednit. I zdánlivá maličkost vám totiž může po finální instalaci a v následném provozu způsobit nemalé problémy. Vzhledem k nezanedbatelné pořizovací ceně a poměrně náročné zástavbě se vyplatí pečlivě zvážit veškeré důležité parametry. Pro lepší orientaci a připomenutí přinášíme pět nejdůležitějších bodů, které byste neměli při výběru krbové vložky opomenout.

 1. Víme co chceme?

 

Od této otázky by se měl odvíjet celý výběr krbové vložky. Měli bychom určitě znát rozdíl mezi krbem, krbovou vložku a krbovými kamny. A stoprocentně musíme vědět, co od nového zařízení očekáváme. Má sloužit spíš jako designový doplněk, nebo od něj očekáváme, že nám vytopí celý dům a k tomu ohřeje vodu na mytí nádobí a koupání? To je zcela zásadní rozhodnutí, od kterého se odvíjí veškerý další výběr krbové vložky, protože pro rozsáhlejší vytápění a ohřev vody budete jistě potřebovat i teplovzdušný, respektive teplovodní výměník.

 

 2. Jaký výkon potřebujeme?

 

Jakmile máte jasno o druhu krbové vložky, přichází na řadu otázka výkonu. Ten je potřeba co nejpřesněji odhadnout a podle něj vybrat odpovídající krbovou vložku.  Vzorec pro výpočet potřebného výkonu zohledňuje zejména vytápěný prostor a energetické ztráty objektu.  A jelikož zde platí známé dvakrát měř a jednou řež, máte-li jakékoliv pochybnosti, poraďte se s nějakým odborníkem. Je rozhodně lepší si nechat poradit, než se později potýkat s přetápěnou, nebo naopak poddimenzovanou vložkou.

 

3.Kde a jak bude krbová vložka stát?

 

Tohle rozhodnutí může být poměrně limitující, ale zároveň bývá také velmi často podceňováno. Jenže v případě instalace, či zástavby krbové vložky nám spolu musí hrát dvě věci. První jsou bezpečnostní předpisy, druhá je technická proveditelnost. A vaším úkolem je obě skupiny požadavků bez kompromisů sladit, což nemusí být vždy úplně jednoduché. Musíte totiž dodržet například minimální rozestupy od stěn a hořlavých materiálů a krom toho také dbát na to, abyste krbovou vložku mohli bez problémů napojit na komín, případně jiné rozvody.

 2

 

4. Máme jasno v technických detailech

 

Dá se říct, že v tomto bodě už si můžeme trochu pohrát s detaily a ne zcela zásadními vlastnostmi krbových vložek. Ale i zde si můžete parametry vaší nové vložky vylepšit a lépe přizpůsobit obrazu svému. Mezi tyto detaily patří samotný materiál krbové vložky, vnitřní konstrukce, její akumulační vlastnosti, nebo třeba vhodné palivo a způsob přikládání. I zde je tedy velmi žádoucí se o těchto věcech informovat, mohou se snadno stát rozhodujícím faktorem při výběru mezi dvěma podobnými vložkami.

 

5. Vyhovuje nám design?

 

A jako poslední kapitolu jsme zvolili samotný vzhled krbové vložky, jakožto pomyslnou třešničku na dortu. Nezapomeňte, že krbová vložka bude součástí interiéru a jako taková by tam měla alespoň trochu zapadat a nenarušovat jeho ráz. V tomto ohledu naštěstí existuje velmi široká nabídka a možnost přizpůsobení tvarů a barev. Takže pokud ve vás dříme spíše technický duch, raději se poraďte s někým, kdo má přece jen trochu vyvinutější estetické cítění.