Krby do paneláku? Máme řešení

Krb a panelák se může jevit jako docela nesourodá dvojice. A je na tom kus pravdy. Jenže pokrok jde kupředu a i zde se za posledních pár let hodně změnilo. A výrobci krbů a krbových vložek myslí samozřejmě i na obyvatele panelákových a jiných bytů, které není technicky možné vybavit klasickým krbem. Když pomineme extrémní a v zásadě ilegální pokusy některých domácích kutilů, máme v podstatě dvě možnosti, jak si užít pohled do plamenů a neohrozit přitom sousedy a okolní byty.  

 

Iluze ohně i vytápění

 

Z praktického hlediska vedou na plné čáře elektrické imitace krbů. Jedná se v podstatě jen o zdařilou iluzi, doprovázenou třeba zvukovou kulisou praskajícího ohně. Některé modely mohou být vybaveny také přímotopem, takže svým způsobem plní i tuto funkci krbu. Tyto krby jsou víceméně bezúdržbové, můžete je umístit prakticky kamkoliv a pokud je nepotřebujete, dají se snadno uložit a po nějaké době opět zapojit.

Jedná se však ale pořád jen o zdařilou napodobeninu a spoléhat na elektrický krb coby na hlavní zdroj tepla je dosti neekonomické a účet za elektřinu vás zřejmě příliš nepotěší.

 1

Řešení na bio líh

 

O kus dál směrem k reálným krbům a krbovým vložkám se nachází varianta takzvaných bio krbů. Ty už jsou osazeny skutečnými hořáky, které zajišťují reálné plameny. K přikládání nepotřebujete dřevo ani pelety, nýbrž pouze a výhradně již zmíněný biolíh. To je z chemického hlediska denaturovaný bio alkohol, který má tu výhodu, že při spalování nezapáchá, nekouří a coby odpad produkuje jen oxid uhličitý a vodní páru. To znamená, že nepotřebuje složité čištění, komín ani speciální odvětrávání, jen je potřeba myslet na pravidelné větrání místnosti, ve které se takový bio krb používá.

 3_1

Věrná náhrada klasického krbu

 

Zásobníky na biolíh vydrží dle velikosti obvykle na cca čtyři hodiny, což opět znamená vcelku slušnou dobu hoření. Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečný, živý oheň, tyto krby produkují také teplo. Jejich výkon ale nebývá nijak vysoký, takže se hodí spíš na příjemné přitopení, než na standardní, celosezónní vytápění bytu. Není ovšem problém je přemístit z místnosti do místnosti, mohou stát na zemi, na stole, existují také varianty na zavěšení na zeď.

Z tohoto důvodu se hodí nejen do bytu, ale mohou také zkrášlit a zútulnit vaši kancelář, nebo jsou skvělou dekorací do baru či restaurace. Proto jistě oceníte také různé velikosti, které jsou na trhu a díky kterým si můžete pořídit krb na biolíh prakticky kamkoliv.

Jejich provoz je velice nenáročný, jen je potřeba dodržovat základní bezpečnostní zásady a pokyny. Tím pádem se stávají velice vhodnou a vítanou alternativou pro ty z nás, kteří si i v paneláku chtějí užít pohodu u živého ohně.