Výhody a nevýhody při topení dřevem a peletami

Druh topiva je téměř stejně zásadní otázka jako samotný výběr kamen. Správně zvolený materiál na topení má vliv nejen na naši peněženku, ale taky na stav a životnost kamen či krbu. Z dlouhodobého hlediska je nejoblíbenějším prostředkem pro topení stále klasické dřevo. Zejména v posledních letech jsou mu ale velkou konkurencí takzvané pelety. A právě na rozdíly, výhody a nevýhody těchto materiálů si dnes posvítíme.

Není dřevo jako dřevo

Zajímavé je, že klasické pelety jsou v podstatě také jen dřevo. Tedy pokud se bavíme o těch kvalitních, ve kterých nenajdeme další nežádoucí příměsi. Pelety nejčastěji můžeme vidět a nakoupit v podobě malých válečků. Ty jsou vyráběny lisováním dřeva, velmi často odpadu a nepotřebných kousků z dřevovýroby a rozličného zpracování dřeva. Tím pádem se dostáváme k první výhodě a tou je ekologický aspekt jejich výroby, jedná se v podstatě o recyklaci nepotřebné suroviny.

1

Dražší, ale úspornější

Výrobní proces lisování má ještě další pozitivní efekt. Finální výrobek dosahuje (samozřejmě dle výrobce a způsobu skladování) velmi slušné, tj. nízké hodnoty vlhkosti a naopak vysoké hustoty materiálu. To ve finále znamená menší tepelné ztráty, větší výhřevnost a úsporu při dávkování topiva. Ta je ale na druhé straně poněkud znevážena vyšší pořizovací cenou pelet, kde surové dřevo stále ještě vede. Budete-li se rozhodovat čistě na základě ekonomických údajů, je třeba spotřebu řádně zkalkulovat.

Méně práce a nepořádku

Při rozhodování mezi dřevem a peletami vám však můžou hrát pro a proti i další aspekty. Pytel s peletami se přece jen lépe manipuluje než hromada dřeva a nadělá mnohem méně nepořádku. Odpadá vám starost s vysoušením dřevěných polen a skladování je přece jen také méně prostorově náročné, nehledě na to, že zásobu pelet můžete doplňovat poměrně snadno průběžně po celý rok.

Na druhou stranu, pro mnoho lidí je zajištění zásoby dřeva na topnou sezónu relaxací a tělocvikem zároveň. Ono všechno to řezání, štípání, přenášení a rovnání má přece jenom něco do sebe a pocit zadostiučinění je pak za zimních večerů u žhnoucího krbu k nezaplacení. A nebudeme si nic nalhávat, oheň z polínek je pocitově přece jen něco jiného, než ten z pelet.

2

Peletové vychytávky

Unifikovaný vzhled pelet, jejich rozměry a snadné zapalování umožňuje mnoha výrobcům vybavit jejich krby a kamna automatickými zásobníky. Ty dokáží ve zvolených intervalech samovolně přikládat, nebo dokonce dle nastavených intervalů samočinně regulovat frekvenci a objem přikládaného materiálu. To je samozřejmě velice praktické, na druhou stranu jsou v některých případech tyto systémy náročnější na instalaci a napojení na komín. A spolu s technickou vyspělostí stoupá samozřejmě i jejich cena…   

Co říci závěrem – pelety i klasické dřevo mají své výhody i nevýhody, které jsme se pokusili objektivně shrnout a je jen na vás a vašich preferencích, ke které straně se přikloníte.