Jak správně pečovat o sklo ve vašem krbu?

Chcete si užít pohled na praskající plápolající oheň, ale místo toho vidíte jen rozmazané šmouhy? Chtěli jste se návštěvě pochlubit novým krbem, ale teď máte pocit že veškerou pozornost upoutal začouzený a téměř neprůhledný průhled? I to se bohužel může stát, pokud svému krbu nevěnujete dostatečnou péči. Krbové sklo totiž vyžaduje své a my si o tom něco povíme.

 

Bezpečnost a opatrnost na prvním místě

 

A nemůžeme začít jinak, než varováním a připomenutím bezpečnostních zásad. K čištění a údržbě krbu přistupujeme jen tehdy, když je celý dokonale vychladnutý. I když se vám zdá, že v něm zbyly už jen poslední zbytky tepla, snadno vás může překvapit žhavý uhlík, nebo rozpálené kování dvířek. A pak už je jen krůček od nepříjemných popálenin.

 A za druhé, k čištění nikdy nepoužívejte pasty a krémy s abrazivními přísadami. Vždy se také vyhněte drátěnkám a hrubým, tvrdým kartáčům. V obou případech hrozí stejné riziko – nenávratné poškrábání a znehodnocení skla.

 2 (2)

Od popela ke speciálním přípravkům

 

Jako základní čištění a údržbu skla můžeme považovat setření sazí a jiných nečistot vlhkým hadříkem. Ne vždy je ale tato metoda dostatečná a musíme sáhnout k radikálnějším postupům. Velice osvědčenou technikou je čištění samotným popelem. Jednoduše tak můžete použít popel přímo z kamen a za pomocí starých novin s ním sklo přeleštit a zbavit ho tak běžných usazenin. Opět ale zdůrazňujeme, že se musí jednat o opravdu jemný popel bez hrubých, tvrdých částic.

Tam kde ani popel nestačí, může posloužit klasický kuchyňský saponát a podobné čisticí prostředky. Ale ani tady nečekejte příliš velké zázraky, zejména pokud se jedná o znečištění většího rozsahu. Zdaleka nejlepší účinky vykazují prostředky, které jsou přímo určené pro čištění krbových skel. Jejich účinek je opravdu velký, jen musíte dávat pozor, aby se ani kapka nedostala na těsnění, lakované plochy, nebo třeba na parkety – mohli byste být nepříjemně překvapeni jejich poškozením, nebo ztrátou barvy.

Jenže bohužel ani sebelepší čisticí přípravek si vždy neporadí ani s těmi nejhoršími hrubými nečistotami. Ty se často vlivem vysokých teplot doslova „zapečou“ do skla a je opravdu oříšek se jich zbavit. V nejhorším případě si můžete vzít na pomoc mechanickou pomůcku v podobě škrabky, ale i tady dejte pozor. Ideální je použít škrabku určenou na tento typ povrchů a vždy s nepoškozenou hranou, jinak máte opět zaděláno na vznik nepěkných a hlavně neopravitelných rýh a škrábanců.

 3 (2)

Prevence a predikce

 

Dobrá rada na konec. Naučte se krb (včetně skla) čistit pravidelně, i když to zrovna není úplně akutní. Ve finále totiž zjistíte, že čím častěji čistíte, tím kratší dobu čistíte. A nezapomeňte, že při úklidu krbu můžete leccos zjistit. Ono takové nepřiměřen zanášení a začouzení skel něco znamená – ať už je to topení mokrým dřevem, rozdělávání ohně příliš blízko skla, nebo zanesené průduchy. Berte tedy čištění krbu jako formu preventivní údržby, která vám může pomoci včas odhalit nejeden problém.