Příslušenství pro krby – bez čeho se neobejdete?

Pokud jste hrdými majiteli zbrusu nového krbu, nebo se nacházíte teprve ve fázi plánování a realizace, je dobré se zamyslet, jestli jste si také pořídili veškeré příslušenství a pomůcky, které můžete potřebovat. A aby se vám lépe přemýšlelo a plánovalo, přinášíme vám pár zajímavých a užitečných tipů.

 

Podložka pod krb

Podložka pod krb není až tak úplně volitelný doplněk, z hlediska bezpečnosti a požárních předpisů se jedná naopak o nutnost, kdy musíte bezpečně oddělit krb a hořlavé okolí. Nemusí to však nutně být jen strohý kus plechu, který vám spolehlivě pošramotí vzhled pečlivě budovaného interiér. Na výběr máte naštěstí z variant barevných i materiálových, takže i v tomto ohledu se může jednat o vkusné příslušenství.

 

Úložný prostor na dřevo

Pokud topíte dřevem a otop skládáte jen tak bez ničeho vedle krbu, dřív nebo později vás začnou rozčilovat rozkutálená polínka a věčný nepořádek. Řešení je ale jednoduché a elegantní. Zásobníků na dřevo je k dostání celá řada, opět v mnoha designových provedeních, velikostech a barvách. Takže nejen že dobře vypadají, ale ušetří vám také spoustu práce.

 3_1

Podpalovače, sirky

Ne každý má v sobě duši zálesáka a rozdělávání ohně považuje za zábavnou výzvu. Řada lidí preferuje rychlé a bezproblémové rozdělání ohně. A k tomu vám výborně můžou pomoci speciální krbové sirky a kvalitní podpalovač, který můžete mít vždy po ruce.

 

Elektronické vychytávky

Pokud vás práce s krbem baví a navíc jste typ, který má rád nejrůznější elektronické přístroje a pomůcky, můžete spojit příjemné s užitečným. Klasika s modernou se dá vhodně a účelně zkombinovat například teploměrem, nebo vlhkoměrem, kterými můžete snadno a rychle měřit teplotu, respektive vlhkost všeho dřeva k topení.

 2_1

Úklidové prostředky

Pravda, s úklidem už taková zábava není, můžete si ho nicméně znatelně ulehčit. Do základního příslušenství zde patří lopatka, smeták a pohrabáč, které se nejlépe vyjímají v sadách, které jsou nejen praktické, ale taky dobře vypadají. Je-li vám to málo, můžete sáhnout třeba po vysavači na popel. Zde je ovšem nutné podotknout, že všechny tyto pomůcky musí být určené pro úklid krbových prostor.

 

Čištění a opravy

I v této oblasti je k mání spousta příslušenství. Ať už se jedná o čisticí prostředky (které by opět měly být určené pro čištění krbů, protože jinak nemusíte být s výsledkem spokojeni) nebo nářadí, vždy byste měli mít doma alespoň základní vybavení pro běžný úklid a drobné opravy a údržbu.

 

Náhradní díly

A pokud jste technicky zdatnější, můžete jít ještě o kousek dál a držet i doma malý sklad náhradních dílů. Rezervní šroubky, kličky, těsnění, nebo nouzové těsnicí lepidlo není vůbec těžké sehnat. Ale pozor, měli byste se pouštět opravdu jen do základních oprav a výměn. Složitější a rizikové operace přenechte odborníkům – v sázce je přinejmenším ztráta záruky, v nejhorším až nefunkčnost a ohrožení vašeho zdraví a života.