Výběr krbových kamen – vše na co jste se chtěli zeptat

Při výběru krbových kamen můžete narazit na desítky otázek, které vaši volbu dokáží řádné zkomplikovat. Ty nejzásadnější a nejčastější jsme přeformulovali do následujícího přehledu. A doufáme, že vám budou k užitku a usnadní vám vaše rozhodování.

1. Jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a krbovou vložkou?

V tomto případě se jedná o rozdělení na takzvaná krbová kamna volně stojící a na krbové vložky. Volně stojící kamna stačí v podstatě vhodně umístit do pokoje a napojit na komín, případně další rozvody. Krbová vložka oproti tomu vyžaduje trvalou zástavbu a „zazdění“ do, nebo ke zdi. Oboje řešení má svoje výhody, záleží tedy na vaší představě o vzhledu a funkci krbových kamen.

2. Co je to výměník a kdy si ho pořídit?

Výměníkem se nazývá systém pro rozšířený ohřev vody, nebo distribuci vzduchu do dalších místností. Krbová kamna bez výměníku nelze zpravidla úspěšně použít pro vytápění více místností nebo ohřívání vody pro koupání a další účely. Pokud mají vaše krbová kamna zastat i tuto úlohu, bez výměníku se neobejdete.

3. Jaký výkon mám zvolit?

Pro výpočet potřebného a optimálního výkonu existuje poměrně jednoduchá metodika, narazit však můžete na mírně odlišné varianty. Základními údaji pro určení výkonu jsou však vždy rozměry vytápěných místností a jakýsi koeficient představující energetické (tepelné) ztráty vytápěného objektu. Výkon vašeho krbu by se měl pak co nejvíce blížit vypočítané hodnotě – výrazně nižší, nebo naopak předimenzovaný výkon nadělá více škody než užitku.

3

 

4. Jaká je životnost krbových kamen?

Životnost krbových kamen ovlivňuje mnoho faktorů, samotným výrobcem počínaje, způsobem topení konče. Při pořízení kvalitního krbu, dodržování všech výrobcem předepsaných zásad a pravidelné údržbě však není problém přesáhnout dvacet let spokojeného používání.

5. Zvládnu sestavení a instalaci krbových kamen svépomocí?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku by zněla ano, šikovnější člověk zvládne instalaci svépomocí. Je ale nutné si uvědomit, že zde hrozí riziko špatného postupu při montáži, což může mít za následek vizuální nebo funkční problémy při pozdějším provozu. Proto rozhodně doporučujeme tuto činnost svěřit odborníkům.

6. Čím mám v kamnech topit?

I zde máte poměrně volnou ruku, pokud výrobce kamen přímo neomezuje materiál, kterými je možné v kamnech topit. Ve většině případech však budete stát před volbou mezi klasickým nezpracovaným dřevem, případně dřevěnými briketami nebo peletami.

1_1

 

7. Můžu kamna využít k vaření?

Jak která – existují kamna, která jsou k tomuto účelu přímo určená, tzn. jsou vybavena plotnou a skvěle se hodí do kuchyní, zejména do rekreačních objektů. Na klasických krbových kamnech toho však moc neohřejete, z hlediska ohřevných ploch a soustředěného tepla na to zkrátka nejsou dělaná.

8. Potřebuji zajistit externí přívod vzduchu?

Není to automatická nutnost, nicméně existují případy, kdy se bez přídavného přívodu vzduchu neobejdete. Pro všechny případy tuto otázku vždy prodiskutujte s odborníkem ve fázi plánování.

9. Co obnáší pravidelná péče o kamna?

Mezi základní činnosti patří pravidelné (v závislosti na frekvenci topení) vyčištění a úklid vnitřních i vnějších prostor kamen, dále pak občasná kontrola (zejména pohyblivých) komponentů a těsnění kamen. Ze zákona potom vyplívá povinnost každoroční kontroly komínového systému pověřenou osobou.

10. Jaké příslušenství budu potřebovat?

Nabídka příslušenství ke krbovým kamnům je vskutku bohatá, z hlediska praktičnosti můžeme jako základ rozhodně doporučit vhodný zásobník na dřevo a sadu na čištění kamen a jejich okolí, obsahující minimálně vhodný čisticí prostředek, smeták, lopatku a pohrabáč.