Jak si poradit se špinavým sklem krbu

Každý, kdo má doma krb ví, že co do údržby a čištění je krbové sklo jednou z nejnáročnějších a nejrizikovějších komponent. A kdo si krb teprve chystá pořídit, by to měl vědět a dobře se na to připravit. Na skle je vidět každá nečistota a jeho nepěkný vzhled dosti kazí celkový dojem z krbu. Spoustě znečištění se však dá poměrně úspěšně a přitom jednoduše předcházet. Jak a čím, se podrobněji dozvíte na následujících řádcích.

Jako zcela zásadní a základní informaci je třeba uvést to, že pokud chceme mít sklo (a defacto i celý krbový systém) v tom nejlepším pořádku, musíme v prvé řadě dodržovat pokyny výrobce. Spousta potíží totiž obecně pramení z toho, že s krbem nezacházíme v souladu s tím, jak je konstruován a navržen. Konkrétně se pak můžeme bavit o těchto problémech:

Nekvalitní otop

Vždy bychom měli topit materiálem, který je pro konkrétní typ krbu či kamen určený. Za každou cenu se musíte vyhnout například chemicky ošetřenému, barvenému, nebo lakovanému dřevu a topivu kontaminovaném například plastem. Tyto látky při spalování vydávají jednak nepříjemný zápach, ale také zapříčiňují právě nadměrné znečištění skla a celého vnitřku vašeho krbu, včetně komína.

4_2

Vlhké dřevo

Podobný efekt má i topení vlhkým dřevem. Dřevo by před přiložením nemělo obsahovat víc jak 20% vlhkosti. Proto je důležité dbát na správné proschnutí dřeva a vůbec není od věci si pro kontrolu pořídit jednoduchý digitální vlhkoměr.

Příliš mnoho topiva

S materiálem na přitápění také souvisí jeho objem. Pokud (byť v dobré víře) budete do krbu nakládat příliš velké množství dřeva, uhlí, nebo pelet, dřív nebo později to poznáte – krb nebude podávat optimální výkon a vy jednak spotřebujete zbytečně mnoho topiva a budete mít spoustu práce navíc s čištěním a úklidem.

Optimální přísun i odtah vzduchu

I správný přísun vzduchu má kupodivu vliv na čistotu skla. Optimální cirkulace vzduchu dokáže zázraky, takže je velmi žádoucí mít v pořádku veškeré rozvody a průchody. A to jak z hlediska funkčnosti, tak z pohledu čistoty, takže zde je více než jinde důležitá pravidelná kontrola a údržba těchto součástek. A zapomínat samozřejmě nesmíme ani na čištění a revize komínu.

4_5

Pravidelné čištění

A na závěr jedna „neodborná“ rada – pokud si zvyknete pravidelně sklo čistit v rozumných intervalech (ideálně v rámci pravidelného úklidu krbu) a zároveň budete dodržovat výše uvedené základní zásady, nemělo by vás nic překvapit. Nezapomínejte ale, že krbové sklo je přes jeho pevnost také háklivé na škrábance, takže při odstraňování nečistot používejte vždy k tomu určené prostředky a pomůcky.