Co je to krbová vložka

lex1

Rozdíl mezi krbem a krbovou vložkou pro většinu lidí v podstatě neexistuje a často se jedná o zaměňované pojmy. Co je to tedy krbová vložka a kdy mluvíme o krbu?

Krbová vložka – krb = vložka

Odpověď na tuto otázku odhaluje v podstatě už samotný rozbor názvu. Krbová vložka  je základem a fyzickým jádrem zděných krbů. Obvykle jsou vyrobeny z litiny nebo ocelového plechu, na vyzdívku se používají šamotové cihly (nebo jiný vhodný materiál) a dvířka jsou vyrobena ze žáruvzdorného skla. A právě přes dvířka se dostáváme k dalšímu zásadnímu rozdílu – krbové vložky jsou na rozdíl od klasických krbů zpravidla uzavřené a přikládání, čištění a údržba probíhá právě přes vyjímatelná a otevíratelná dvířka. Jejich provoz je tím pádem bezpečnější a příjemnější. Neodchází u nich k vyskakování žhavých uhlíků a zamořování okolního prostoru kouřem a sazemi.

Další výhody

Mezi jejich další nesporné výhody patří to, že zvyšují topnou účinnost samotného krbu, dokáží rychle vyprodukovat teplo, mají dobré akumulační vlastnosti, jsou schopny produkovat sálavé teplo a v případě potřeb je lze vhodně „vylepšit“ teplovodním nebo teplovzdušným výměníkem, takže je můžete použít jako zdroj tepla pro více místností, případně si s nimi ohřát vodu na koupání a kuchyňské práce. Nemalým plusem je také to, že se dají pořídit a postavit v desítkách variant vzhledu, barev, designu a materiálů. A to nejen svépomocí a kutilstvím, na trhu je k dostání celá řada už hotových krbových vložek podle vašich představ. Krbová vložka se tedy může jednoduše stát dalším sladěným prvkem každé místnosti.

kamna2

Právem oblíbená

Když k těmto výhodám přičteme dostupné varianty v různých výkonnostních skupinách, dostaneme více než vhodnou a oblíbenou variantu ke krbovým kamnům. Navíc jsou cenově dostupnější a také jejich instalace a zprovoznění není tak náročná na stavební úpravy.