Jak fungují krbová kamna s výměníkem

New Project (15)

Krbová kamna s výměníkem tvoří velkou část portfolia trhu s kamny, krby, krbovými vložkami a vytápěcími systémy vůbec. Dá se říct, že za málo peněz umí hodně muziky a proto jsou stále velmi oblíbená. Jak ale fungují krbová kamna s výměníkem?

Co je to vlastně výměník?

Zjednodušeně se dá říct, že se jedná o zařízení, které v tomto případě slouží k přenosu tepla z místa A (krb, kamna, krbová vložka...) do místa B (teplovodní systém, radiátor, podlahové vytápění...). V souvislosti s krbovými kamny se tedy jedná o jakousi jejich další část, díky které můžete vytápět více místností v domě. Teplý vzduch je po ohřátí vháněn do požadovaných místností systémem průduchů a speciálních ventilátorů. Pokud je k tomu uzpůsobený rozvod vody, lze výměník použít i pro ohřev vody. V obou případech se tedy může jednat o primární, či doplňkový zdroj tepla i vody a hovoříme buď o teplovzdušných či teplovodních výměnících.

Bez čeho se neobejdete?

Samotný výměník však veškerou práci nezvládne. Pro větší komfort bývají vybaveny akumulačním zásobníkem, ze kterého lze po určitou dobu odebírat teplo, i když se zrovna netopí. A aby nenapáchal víc škody než užitku, je zapotřebí myslet i na expanzní nádobu a pojistný ventil k ohlídání nežádoucích změn v tlaku, respektive teplotě. Dobré je také vyřešit záložní zdroj elektrické energie – bez té se žádný výměník neobejde a především na chatách a chalupách se tak můžete snadno dostat do nepříjemné situace.

kamna3

Dobře počítejte

Suma sumárum, krbová kamna s výměníkem (ať už teplovodním nebo teplovzdušným) jsou ve spoustě případů skvělou volbou při řešení otázky vytápění a ohřevu vody. Obecně se udává, že standardní výměník dokáže pracovat s 50 – 75 % výkonu krbu. To znamená, že je potřeba při návrhu tohoto druhu topení dobře počítat a správně rozvrhnout celý systém.