Čím topit v krbových kamnech

New Project (16)

Zdánlivě banální, ale pro váš krb a peněženku zcela zásadní otázka. Mnoho lidí si s výběrem materiálu na topení příliš hlavu neláme. A to je škoda, protože právě vhodně zvolené topivo do krbu, nebo krbových kamen je základ pro správné, šetrné, ekologicky i ekonomicky vhodné topení.

Není dřevo jako dřevo

New Project (17)

Dřevo je pro plno lidí stále volba číslo jedna. Je relativně levné, ekologické a má svoje nezaměnitelné kouzlo. Kdo ale topí se dřevem, tak ví, že to není jen tak. Dřevo musí být pořádně vysušené, což je záležitost minimálně dvou let uskladnění v dobře větraném a na plochu poměrně náročném prostoru. Dále je potřeba mít optimálně nařezaná, či naštípaná polínka, která velikostně a tvarem odpovídají krbu nebo kamnům. A do třetice, nemalou úlohu hraje i původ dřeva – tvrdé dřevo lesních listnatých nebo ovocných stromů hoří déle a má větší výhřevnost než třeba měkké dřevo jehličnanů. I to je tedy třeba brát v potaz. Můžete si samozřejmě objednat dřevo vysušené, nařezané a ze stromů dle vašeho přání, ale v tom případě samozřejmě počítejte s nemalým příplatkem.

Brikety a pelety

New Project (18)

Elegantnějším a na manipulaci jednodušším řešením jsou pak nejrůznější druhy vyráběných briket a pelet. I zde ale můžete sáhnout vedle. Nicméně ty kvalitní, vyrobené z čistého dřevěného odpadu, který je dobře vysušený a k jejichž lisování se nepoužívají žádná chemická pojiva a lepidla, poskytují skvělou výhřevnost a dobu hoření. Nehledě na to, že některé typy krbových kamen jsou už pro vytápění peletami přímo určené a jsou opatřené speciálním zásobníkem. To je pro účely topení a přikládání velmi pohodlné, na druhou strany obvykle není možné zvolit jiné, alternativní palivo.

Za zmínku také jistě stojí nabídka dalších alternativních materiálů pro topení v krbu:  brikety lisované z rašeliny, průmyslově pěstované rychle rostoucí rostliny a také ekologicky velmi přívětivé brikety, k jejichž výrobě slouží „odpad“ z živočišné výroby.