Vytápění domu krbem

New Project (13)

Vytopit celý dům jedním krbem nebo kamny není už dnes takový problém. Vytopit ho ale dobře a ekonomicky už dá trochu práce a důkladného plánování. Pokud ale nic nepodceníte, výsledek vás může velmi mile překvapit. V případě vytápění domu z jednoho místa hovoříme o takzvaném ústředním, nebo dálkovém topení. To může být realizováno pomocí radiátorů, podlahovým (případně stěnovým) vytápěním, nebo přímo teplým vzduchem vháněným do místnosti.

Bez výměníku se neobejdete

New Project (14)

Pokud to s vytápěním celého domu myslíte vážně, těžko se obejdete bez výměníku na teplý vzduch, či vodu. Ten první vám zajistí distribuci teplého vzduchu na vytápění, s teplovodním výměníkem můžete krom vody na topení pomýšlet i na ohřev užitkové vody. Což je sice univerzální řešení, vyžaduje ale složitější technické zásahy a více bezpečnostních prvků proti přehřátí nebo přetlaku. Vyjde tak dráž a vzhledem k pomalejšímu náběhu teplot se spíše hodí pro dlouhodobě obývané objekty.

A aby bylo topení s výměníkem opravdu komfortní, zvažte pořízení akumulačního zásobníku, ze kterého lze čerpat teplo i po vyhasnutí v ohništi, což se třeba nad chladným ránem může znamenitě hodit. A co byste rozhodně neměli opomenout, je vyřešení záložního zdroje pro případ výpadku elektřiny.

Plánujte a počítejte

New Project (15)

Je rozdíl, zda chcete takové vytápění realizovat v rámci rekonstrukce stávající stavby, nebo jako součást projektu stavby nového domu.

V prvním případě počítejte se spoustou nástrah a komplikací, kdy budete muset zvolit řešení, které bude kompromisem mezi vašimi požadavky a tím, co vám  stavba umožňuje. V případě druhém máte výhodu a volnější ruce. V každém případě ale věnujte návrhu vytápěcího systému dostatečný prostor a pozornost. Není to vůbec hračka a závisí na spoustě okolností: patří sem nejen objem vytápěných místností, ale i jejich rozmístění, celkový stav domu, průměr a výška komínu a mnoho dalších parametrů, se kterými by vám měli pomoci opravdoví odborníci.