Dotace na krbová kamna

5

Díky programům Ministerstva životního prostředí lze získat a čerpat dotace na pořízení či výměnu nejrůznějších přístrojů a zařízení. Možná vás překvapí, že v rámci čerstvě rozběhlého projektu „Nová zelená úsporám“, je možné pořídit nová krbová kamna takříkajíc za hubičku. A taky, jak se říká, zabít dvě mouchy jednou ranou – krom úspor za nová kamna vás také čekají úspory na šetrnějším provoze.

 

Dotace na zdroje tepla

 6

Stávající program poběží v tomto a příštím roce a krom známých příspěvků na zateplení nebo stavbu nízkoenergetických budov jsou v nabídce i ty na zdroje tepla. Konkrétně se jedná o krbová kamna a vložky na biomasu s ručním nebo automatickým dávkováním paliva. Tyto druhy kamen jsou mnohem šetrnější nejen k okolí, ale i ke krbové soustavě jako takové, dokážou významně ušetřit provozní náklady, jejich používání má ale svoje specifika a pravidla, které je nutno dodržovat. Nezapomeňte se s nimi před pořízením důkladně seznámit.

 

Se zateplením, i bez

 7

Výhodou je, že získání dotace není podmíněno zateplením domu, pokud se ale rozhodnete pro tuto rozšířenou variantu, finální částka se může vyšplhat až na 50 000 Kč. To v praxi znamená, že výměna vás nemusí stát nic a kromě lepších kamen vás může hřát u srdce i myšlenka, že jste udělali něco dobrého pro životní prostředí.

 

Jak podat žádost

 8

Uvažujete-li tedy o výměně za tento model, rozhodně zvažte podání žádosti. To je už možné pouze elektronicky a je jedno, zda budete jednat jako soukromá osoba nebo firma - coby žadatel však musíte být majitel (nebo alespoň spolumajitel) objektu, kterého se žádost týká.

Výhodou je, že zažádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení výměny, žádost musíte nicméně stihnout nejpozději 31. 12. 2021 (nebo před vyčerpáním rezervované alokace) a samotná výměna musí být realizována do 12 měsíců od schválení.

Získání dotace je také podmíněno tím, že zařízení musí splňovat požadavky na ekodesign, což je soubor parametrů spojených především s účinností a spotřebou energie.