Jak obezdít krbovou vložku

0

Krbové vložky jsou dnes velmi vyhledávanou alternativou ke krbovým kamnům. Dají se umístit do řady interiérů a nejsou pouze designovým doplňkem, ale i praktickým, protože dodávají potřebné teplo. Přestože se může zdát obezdění krbové vložky jako velmi složitý úkon, můžeme se ho pokusit zvládnout svépomocí. Jak?

Správný materiál je základ úspěchu

Jelikož obezdíváme krb, musíme použít tepelně odolné materiály. Jako stavební materiál se tedy ideálně hodí pálené cihly a pro práci s nimi dále zdící malta, nějaká kovová pásovina a také válcovaný úhelník. Pro celkový vzhled můžete použít nějaký trámek z tvrdého dřeva a omítková jádrová malta společně s pytlem štuku se budou hodit pro finální zakončení.

1.-Správný-materiál-je-základ-úspěchu

Příprava prostoru a napojení vložky na komín a Obezdění

Krbovou vložku stavíme na nehořlavé podlaze. Vyzdíme spodní část obezdívky, na které bude vložka usazena, a proložíme ji kovovými překlady. Na připravený základ usadíme krbovou vložku a napojíme na komín.

Vložku obezdíváme ze stran a myslíme na to, aby se žádná část nedotýkala samotné krbové vložky. Vždy musíme držet šířku dilatační spáry alespoň 3 mm, lepší je i větší. Po dokončení obezdění usadíme kovový úhelník ve tvaru L. Nezapomeňte opět dodržet určitou mezeru pro nasávání vzduchu nad dvířkami krbové vložky, což je důležité pro správné chlazení horní části výměníku.

3.-Obezdění

Dokončovací práce

Je-li krb obezděný, můžete se začít věnovat designu. Nad římsu vyzděte krbový sopouch a opatřete ji trámkem z tvrdého dřeva, horní část krbu omítněte štukem a spodní část krbu vydlážděte dlažbou či mramorem. Tyto materiály by se měly objevit i v těsném okolí krbu na podlaze, a to jak z estetického, tak z praktického hlediska. Nyní již stačí jen nechat všechny materiály pořádně vyschnout a poprvé si ve svém novém krbu zatopit.

4.-Dokončovací-práce