Jak vybrat krbovou vložku

0_1

Uvažujete nad pořízením krbu a nevíte, jakou krbovou vložku zvolit? Přestože výběr té správné krbové vložky závisí na mnoha faktorech, které je vhodné konzultovat s odborníky, pokusíme se vám alespoň trochu poradit.

Četnost používání

1.-Četnost-používání

Je velice důležité rozmyslet si, jak často chcete v krbu topit a kolik místností chcete pomocí krbu vytápět. Pokud plánujete pouze příležitostné přitápění, můžete vybírat z levnějších variant krbových vložek. Máte-li však v plánu topit často, tzn. 1-3 x týdně, vyplatí se vám poohlédnout se po kvalitnější a dražší krbové vložce. S vyšší účinností a delší životností se vám totiž tato investice bohatě vyplatí. Nemluvě o dodatečných funkcích, jako např. oplach skla, které u dražších vložek opravdu spolehlivě fungují.

Účinnost krbové vložky

2.-Účinnost-krbové-vložky

V dnešní době již zdaleka neznamená, že velký výkon vytápění v kW je nejdůležitější. V případě dobře odizolovaného interiéru dnes stačí výkon cca 8-15 kW na celý dům. Mnohem důležitějším faktorem je ale účinnost krbové vložky, jinými slovy její spotřeba. Standardní krbové vložky dosahují účinnosti okolo 70%, kvalitnější okolo 80% a ty nejlepší až 90%. Věnujte tedy pozornost zejména účinnosti před hodnotou výkonu.

Způsob otevírání

Některé moderní krbové vložky umožňují zasouvání dvířek směrem vzhůru, což dává pocit otevřeného ohniště a elegance. Myslete ale na to, že to sebou nese zátěž jednak v podobě vyšší ceny za krbovou vložku a jednak také v podobě zvýšené opatrnosti při topení v souvislosti s odlétávajícími jiskrami.

Jaký typ krbové vložky vlastně zvolit?

3.-Jaký-typ-krbové-vložky-vlastně-zvolit

V závislosti na tom, jak moc chcete s pomocí krbové vložky vytápět, se můžete rozhodnout pro dvouplášťovou, jednoplášťovou či teplovodní vložku. Důležité je také myslet na průměr komínu a obezdění vložky. Není to příliš snadné, proto doporučujeme obrátit se na naše specialisty, kteří vám s výběrem té správné krbové vložky rádi pomohou.