Jak skladovat dřevo

8

Správné skladování dřeva na topení je velice důležité. Nestačí dřevo jen dovézt, nebo posekat a pak z něj odebírat. Existují určité zásady, kterých je radno se držet pokud chcete, aby dřevo dobře a vydatně hořelo a aby bylo vůbec k topení použitelné. To leckdo podceňuje, a proto si pár nejdůležitějších podmínek vhodného skladování dřeva připomeneme.

 

Suché dřevo je základ

 10

I každého laika a začátečníka napadne, že nejlépe hoří dobře proschlé dřevo. Ostatně asi každý ví, co se stane, když na oheň dáte mokré polínko. Než z něho oheň svým žárem a vysokou teplotou "udělá" použitelné topivo, tak dlouho prská, kouří a nevydává skoro žádné teplo. Tedy nic, co bychom při zatápění uvítali. Pomoc je snadná, provedení složitější. Stačí totiž nechat dřevo řádně proschnout, což ovšem u vetší zásoby dřeva znamená optimálně dva roky schnutí ve vhodných skladovacích podmínkách.

 

Kde dřevo skladovat?

 9

Nejlepší místo na schnutí paliva je takové, kde budete mít dřevo chráněné před deštěm, abnormálním vlhkem a zároveň bude vzdušné a dobře větrané. Perfektní je tudíž k tomu určený dřevník, čili nějaká kůlna, nebo přístřešek, kam můžete naskládat naštípané či nařezané dřevo. Čím menší kusy totiž budete skladovat, tím lépe. Nejlepší je tedy k vyschnutí skládat kusy dřeva v takové formě, jaké je budete později používat na topení. A ještě jednou je třeba zdůraznit, že obzvlášť důležitý je přístup vzduchu a to ze všech stran. Dřevo proto nepokládejte přímo na zem, připravte si nějaké rošty nebo jednoduché palety, které zajistí větrání i zespodu. Také přikrývání plachtou by měla být až ta poslední možnost. I když vám do kůlny zatéká, pár kapek deště nadělá méně škod, než permanentní zamezení přístupu čerstvého vzduchu.

 

Není dřevo jako dřevo

11

Závěrem ještě jedna rada – v úvodu jsme zmínili optimální dobu pro sušení dřeva dva roky. Pokud vám zásobu tvoří výhradně měkké dřevo, pravděpodobně budete moci čas vysušení zkrátit takřka na polovinu, u dřeva tvrdého se držte raději oněch dvou let. A jako třešnička na dortu vám jistě přijde vhod vkusný doplněk ke krbu v podobě praktického zásobníku na dřevo. Tak budete mít dobře vysušené dřevo vždy po ruce.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.