Jak správně topit dřevem

New Project (17)

Topení dřevem se opět dostává na výsluní a u majitelů krbů, krbových vložek a kamen je stále oblíbenější. Oproti jiným způsobům získávání tepla, jako je elektrické nebo plynové topení, bývá zpravidla ekonomičtější a pro ráz domu estetičtější, oproti tomu je však vynaložit určité úsilí a uplatnit jisté zkušenosti. Správné topení si člověk neosvojí jen tak a je tedy dobré se alespoň teoreticky připravit. Jaké jsou tedy zásady, jak správně topit dřevem?

 

Suché a kvalitní dřevo

New Project (10)

Nepotřebujete být příliš velkým odborníkem, aby vám došlo, že kvalitní topení bude mít co do činění s kvalitou dřeva. Palivové dřevo by mělo být v prvé řadě správně proschlé, obecně se mluví o vlhkosti plus mínus 20 procent. Toho lze dosáhnout jen a pouze kvalitním a dostatečně dlouhým uskladněním, případně za použití sušičky dřeva. Každopádně je třeba na toto myslet dopředu, při objednávání a zajišťování dřeva na zimu. Příliš vlhké dřevo nikdy neposkytne takovou výhřevnost, o ekonomičnosti a čistotě provozu ani nemluvě.

 

Měkké nebo tvrdé?

New Project (11)

Ruku v ruce s kvalitou dřeva jde pak samotný původ dřeva. Smrk nehoří stejně jako buk a minimálně byste měli rozlišovat mezi dřevem měkkým a tvrdým. To měkčí má strukturu s nižší hustotou, obsahuje více vzduchu a rychleji se proto spaluje. Je tudíž vhodnější na zátop a oživení ohně. Větší kusy tvrdého dřevo se pak hodí na přikládání, udržování ohně, čili samotnou produkci tepla. Také se vyplatí vědět, že proces hoření dřeva není v průběhu stejný a jeho vlastnosti se postupně mění. To neovlivníme, ale je žádoucí dle toho pracovat s přívodem vzduchu a vyžívat dostupné ventilátory, klapky a regulátory.

 

I teorie je potřeba

New Project (12)


A tím se pomalu dostáváme k poslednímu bodu. Každý krb je jiný, má trochu jinou konstrukci a technologické vlastnosti. A ačkoliv jsme na začátku zmínili, že pro zvládnuté topení dřevem je zapotřebí jistých zkušeností, vždy je třeba se řídit pokyny a návody výrobce. V dobré víře můžete snadno v krbu přetápět, nebo ho zanášet nečistotami, což pochopitelně vede k nežádoucím ztrátám tepla a pochopitelně také ke snižování jeho životnosti. Nevíte-li si rady, nebo máte pochybnosti, vždy se obraťte na svého prodejce či servisního technika.