Jak správně topit v krbu

New Project (14)

Topení v krbu není přece žádná věda, chtělo by se říct. Stačí naskládat dřevo nebo brikety, škrtnout sirkou a je hotovo, jaképak copak. Ano, i takto se dá zatopit v krbu, ale nebude to určitě ten nejlepší způsob. Ten je doprovázen řadou faktorů, úkonů a pravidel. Připomeneme si ty nejdůležitější z nich. A budeme při tom vycházet z předpokladu, že typ krbu, jeho usazení a konstrukce odpovídá vytápěným prostorám a že je tedy správně dimenzovaný. Stejně tak předpokládáme, že jeho instalaci a kontrolu provedla odborně způsobilá osoba a z technického a  legislativního hlediska je tedy vše v pořádku.

 

Topte chytře

New Project (13)

Základní věci máme tedy podchycené a vyřešené. Alfou a omegou správného topení je pak kvalita a složení topiva. Ať už se jedná o dřevo, brikety nebo pelety, vždy se vyplatí vybrat a zvolit materiál řádně vyschlý a bez nežádoucích příměsí. A to i za cenu napohled vyšší, protože dobrý materiál na topení dokáže velmi citelně snížit jeho spotřebu. Větší počáteční výdaje se pak vrátí v množství protopeného materiálu. Toto množství můžete koneckonců ovlivnit i jinak, a to především úsporným přikládáním. U dobře fungujících krbů je zbytečné přikládat, pokud uvnitř ještě hoří plamenem. Pro přikládání stačí dát další vrstvu briket, uhlí či dřeva na žhavou vrstvu, čímž se zachová tepelný výdaj při spotřebování minimálního množství materiálu.

 

Znáte svůj krb?

New Project (8)

Ostatně, optimální množství paliva pro vyprodukování dostatečného množství tepla můžete vypozorovat a jistě si časem najdete svoji míru, ale vždy byste měli znát objem doporučený výrobcem a v případě velkých rozporů se s ním poradit a tento problém zkonzultovat. To se týká také obsluhy a používání krbu. Pravidelná údržba, kontrola, čištění, obsluha regulátorů, ventilů a ventilátorů – to vše byste měli mít v rámci správného topení v malíčku. Není tedy vůbec od věci si řádně prostudovat návod a řídit se doporučeními výrobce konkrétního zařízení.