Jak vyčistit krbová kamna

New Project (15)

Čištění krbových kamen je věc zdánlivě banální, ale může mít až překvapivý vliv na pozdější topení a provoz kamen vůbec. A to jak v pozitivním, tak i negativním slova smyslu. A je přitom potřeba dbát několika jednoduchých zásad a krbovým kamnům dát potřebnou péči.

 

Začněte u topení

New Project (9)

Správnou prevencí si ušetříte mnoho pozdější práce. Pokud nebudete krb používat pro spalování zbytkového odpadu, ušetříte ho nadměrného zanášení nepříjemnými nečistotami, které jdou na rozdíl od „čistého“ popela a sazí jen velmi těžko vyčistit. Naopak, používáním kvalitního topiva budete minimalizovat následné čistění v nejvyšší možné míře. A ač to zní nepopulárně, zkuste si udělat z čištění krbu pravidelnou součást úklidu domácnosti. Krb potřebuje péči a čištění ideálně dvakrát do týdne, samozřejmě v závislosti na jeho velikosti a frekvenci topení. Samostatnou kapitolou je pak úklid a čištění před zahájením a po ukončení topné sezóny. V tomto případě je krom opravdu důkladného vyčištění na místě taky kontrola a prohlídka veškerých komponent krbu.

 

Využijte nabízených služeb

New Project (16)

Když už jsme nakousli téma kontroly dostupných části, s čištěním těch nedostupných může být problém. Řeč je pochopitelně o komínu, kouřovodech a veškerých jiných vnitřních zařízení. Ale právě tam dochází často ke vzniku problémů se správným spalováním a funkčností krbu. V tomto případě neváhejte a zavolejte na pomoc odborníka, který si i s tímto úkolem poradí. Řadu věcí pochopitelně zvládnete sami – i tady si ale můžete ulehčit práci. Na vnější čištění postačí obvykle horká voda a jemný hadřík, v případě odolnějších nečistot udělá dobrou službu i obyčejné mýdlo. Jestliže ale budete chtít použít chemické čisticí prostředky, pořiďte si ty, které jsou přímo určené pro čištění krbového příslušenství.

A rozhodně uvažujte nad nějakou pěknou sadou na čištění kamen, s bytelnou lopatkou, kvalitním kartáčem nebo pohrabáčem vám úklid vám půjde lépe od ruky a krom toho dobře vypadá. A třeba takový vysavač popela odvede opravdu skvělou práci.