Jak topit v krbových kamnech s výměníkem

eeee

Krbová kamna s výměníkem, tedy výměník samotný, je úžasný vynález. Nejedná se o žádnou technicky složitou věc, při správném použití však dokáže být velice užitečná a úsporná. Nejen z hlediska peněz, ale i času. Nicméně jako ostatně všechno ostatní, i krbová kamna, respektive topení v nich má svoje úskalí a specifika, na které je třeba myslet, aby jejich uživatel ve finále spíše nesplakal nad výdělkem.

 

K čemu slouží výměník?

 rrr

A co je vlastně ten výměník? Je to zařízení, v podstatě nástavba samotného krbu či krbové vložky, která se stará o rozvod tepla do jiných částí domu. Vytápění se tak nemusí omezovat pouze na místnost, ve které krb stojí, ale za určitých podmínek se dá uplatnit i v dalších pokojích. Kromě teplovzdušných výměníků se můžeme setkat i s těmi teplovodními, které (jak ostatně název napovídá) slouží k distribuci ohřáté teplé vody po domě. Za jedny peníze tak můžete mít teplo i teplou vodu, což zní skvěle. Druhou pravdou je také to, že krbová kamna s výměníkem obvykle nedisponují tak vysokým výkonem, aby stačili efektivně a ekonomicky obstarat teplou vodu a vzduch v celém velkém domě – pokud nejsou vhodně navrženy už jako součást projektu novostavby nebo rekonstrukce stavby. S úspěchem se však dají téměř vždy použít jako doplňkový zdroj tepla, nebo jako rezervní možnost ohřevu vody.

 

A co topení v kamnech s výměníkem?

 Bez-názvu-1pp

Jako u všech jiných krbů a krbových kamen, vše stojí a padá s použitým palivem. V prvé řadě je třeba si dát pozor, jestli není druh paliva přímo určen a omezen výrobcem. Některé krby s výměníkem umožňují topení pouze dřevem, kdy je žádoucí mít dobře uskladněnou zásobu řádně vyschlého dřeva, v jiných lze topit i uhlím. V tom případě se ale budete muset smířit s tím, že zanecháte v okolí hlubší (ne)ekologickou stopu a budete mít víc práce s čištěním a údržbou krbu. Další věcí je také to, že nejběžnější modely jsou menší, tudíž mají menší přikládací prostor. Abyste nemuseli tak často přikládat a hrát si s regulací hoření, rozhodně zvažte pořízení krbu se samočinným termoregulátorem. V kombinaci se zásobníkem na pelety získáte velmi užitečného pomocníka.