Rekonstrukce krbu

ddd

Ač zní rekonstrukce krbu jakkoliv hrůzostrašně, není to věc nikterak neobvyklá a v některých případech, dokonce žádoucí. Vezmeme-li v úvahu, že krb není zanedbatelná položka v rodinném rozpočtu a mnohdy je přímou součástí pokojové zástavby, je otázka rekonstrukce krbu v mnoha případech na místě.

 

Proč se pouštět do rekonstrukce krbu?

 nn

Inu, důvodů je více. Někdy se krb jen takzvaně sveze a jeho obroda je součástí celého projektu rekonstrukce domu, případně pokoje. Pokud je tomu tak, je nezbytné tuto část rekonstrukce zahrnout detailně do celého plánu. Není totiž nikterak zanedbatelná, jak z hlediska času, tak z hlediska nákladů a následných akcí, které můžou z odkrytí vnitřní konstrukce krbu vyplývat.

Další důvod je zcela pragmatický. Technologie a možnosti krbů jdou stále vpřed a deset let stará krbová vložka už zkrátka ve výhřevnosti a ekonomičnosti provozu vůbec pokulhává za kousky na aktuálním trhu.  Někdy je potřeba kompletní výměna, někdy udělá své i rekonstrukce a výměna některých komponent. Častěji se však stává, že je krb už opotřebovaný, poškozený, začouzený, zkrátka už nevypadá pěkně. Někomu se takový vzhled líbí, někdo dává přednost novotě a svěžímu vzhledu. To se týká i situace, kdy se mění ráz pokoje či domu a starý krb nebo kamna už prostě nezapadá do nového vzhledu.

 

Bourat či nebourat?

 Bez-názvu-1k

Tak či onak, vždy se ocitnete před otázkou – vybourat a vyměnit, nebo rekonstruovat? Tato otázka se stává zároveň otázkou ekonomickou, pořízení nového krbu není levná záležitost a rekonstrukce tak může být vítaným a vhodným řešením. Pakliže se rozhodnete právě pro možnost rekonstrukce krbu, zaměřte se především na opravu pláště krbu, důkladnou kontrolu a následnou opravu zapojení kouřovodů, zacelení prasklin ve vyzdívce a výměně mechanických částí, ke kterým se při běžném čištění a údržbě nedostanete. A co hlavně, nejste-li opravdu kovaní v oboru, poraďte se s odborníkem. Jinak vám hrozí, že neodborným zásahem se původně jednoduchá rekonstrukce zvrtne v působení větších a větších škod.