Jak vybrat krbová kamna - rady a tipy

Výběr krbových kamen není vůbec jednoduchá záležitost a určitě se při něm vyplatí věnovat mu čas a energii. Rozhodně se neřiďte pouze vzhledem a tím, jak se vám ta či ona kamna líbí. Je zapotřebí zvážit a porovnat více „skrytých“ parametrů, které vám později usnadní topení a vůbec celé fungování kamen.

Základem je správný výkon

Zásadním a dá se říct hlavním parametrem každých krbových kamen je jejich výkon. Záměrně nepíšeme vysoký výkon, protože zde v žádném případě neplatí, že čím větší, tím lepší. Příliš vysoký, nad-dimenzovaný výkon je pro provoz neekonomický a příliš nízký zase vede k „přetápění“ kamen a jejich zbytečně brzkému opotřebování. V ideálním případě byste měli při běžném provozu využívat nejvýše 70% maximálního výkonu.

Dvakrát měř, jednou nakupuj kamna

Abyste zjistili, jaký výkon potřebujete, musíte znát rozměry prostor, které hodláte vytápět a jejich tepelnou ztrátu, případně ztráty, pokud se jedná o více místností. A jestliže nejste v těchto věcech zběhlí, neváhejte se obrátit na odbornou firmu, nebo znalého člověka.

Dále si musíte ujasnit, na co vlastně kamna potřebujete. Budete s nimi jen topit? Ohřívat vodu? Povedete teplý vzduch do dalších topných těles? Nebo si chcete jen občas dopřát pohled do živých plamenů a udělat si pěknou atmosféru? V tomto musíte mít jasno, než přistoupíte k dalšímu kroku.

Máte dost místa?

Kamna jsou dosti náročná na prostor a to nejen z pohledu samotných kamen. Musíte také počítat s tím, že je potřeba zajistit dostatečný přívod a odvod vzduchu, dodržet bezpečnostní předpisy stran odstupů od stěn a hořlavých materiálů. Krom toho je dobré taky vyřešit umístění příslušenství ke krbu a nějakou tu zásobu paliva.

A topivo samotné je také podstatný aspekt – ne všechna kamna se hodí na všechny druhy topení, takže je dobré si rozmyslet, zda budete primárně používat dřevo a uhlí, nebo třeba brikety a pelety.