Jak vybrat krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s výměníkem jsou čím dál oblíbenější a tím pádem je jich na trhu také čím dál větší výběr. Jak si tedy dobře vybrat krbová kamna s výměníkem a co vlastně stojí za jejich oblibou?

Víc než jen kamna

Teplovzdušný, nebo teplovodní výměník povyšuje „obyčejná“ kamna na zdroj teplé vody, nebo tepla pro další vytápění. Tím pádem můžou dodávat teplou vodu do koupelny či kuchyně, nebo ohřát vzduch do radiátorů a podlahového vytápění.

Proč a na co?

A také kdy. Je totiž rozdíl, jestli chcete krbová kamna s výměníkem do novostavby, nebo do stávajícího bytu nebo domu. Pro jejich správnou funkci je nezbytné vhodné napojení na rozvod vody, případně vzduchu a to může být leckdy problém. Než se tedy pustíte do samotného výběru, zvažte, jaké máte možnosti, případně jaké stavební úpravy musíte provést.

Bez kalkulačky se neobejdete

Jakmile budete mít jasno s umístěním, můžete se pustit do zjišťování potřebného výkonu. K tomu potřebujete především dvě proměnné – rozlohu, nebo chcete-li obsah vytápěných prostor a jejich tepelné ztráty. Díky nim se dopídíte, jaký optimální výkon by měla vaše kamna mít.

A jelikož už dnes nejsou krbová kamna jen kus nevzhledné hmoty, můžete si s výběrem vyhrát i po stránce designové. Naštěstí už jsou dnes k mání krbová kamna všech možných tvarů, barev a materiálů, nebo jejich imitací. V žádném případě by ale neměl být vzhled prvotním a nejdůležitějším kritériem.

Dobře počítejte

Stejně tak je to i s cenou. I když se vám pořizovací cena zdá být zbytečně vysoká, udělejte si kalkulaci návratnosti. Můžete být velmi mile překvapeni, když zjistíte, že se vám dražší, ale kvalitnější a úspornější kamna zaplatí za hodně krátkou dobu. Do těchto propočtů nezapomeňte zohlednit i materiál, kterým budete topit. Nepříliš kvalitní, zato levné dřevo vás nakonec může stát víc, než třeba dřevěné pelety. A to nejen z hlediska ceny za nákup, ale i snížení životnosti vašich kamen.