JE BIOKRB KRB JEN ZVELEBENÍ INTERIÉRU, NEBO VÁS I ZAHŘEJE?

 O biokrbech jste už nejspíš slyšeli a pro všechny případy tu máme pár základních informací. Jejich největším specifikem je používané topivo, nebo lépe řečeno palivo. Jedná se o přírodní biolíh, který v hořáku zajišťuje hoření. Nekoná se tak žádné přikládání uhlím, dřevem ani peletami. Tím pádem také nevzniká popel, saze, kouř a provoz biokrbu je tak velmi čistý, bez nutnosti napojení na komín a téměř bez vedlejších produktů.

Díky tomuto systému hoření jsou velmi kompaktní a umístit je lze prakticky kamkoliv – od desky pracovního stolu, po závěs na zdi. Vyrábí se v mnoha variantách a velikostech, takže opravdu není problém si takový produkt pořídit do domu, bytu, kanceláře, nebo chaty. Skýtá možnost si užít živého ohně tam, kde by za normálních okolností kamna, krb, nebo krbová vložka nepřicházela v úvahu. Ačkoliv i zde existují jistá omezení stran odvětrávání a požadavků na minimální prostor, jeho instalace je přece jen o poznání jednodušší.

 6_1

Krása i užitek (?)

Nabízí se ale otázka, jestli tento druh krbu dokáže plnohodnotně zastat i roli zdroje tepla, což je přece jenom v podstatě jeho primární funkce. Nebo se v tomto případě jedná pouze o důmyslně vyřešenou dekoraci? Jako obvykle, i zde má mince dvě strany a záleží, z jakého úhlu pohledu se na věc díváme.

 

Co od biokrbu očekáváme?

Prvotní otázka by tedy měla znít, jak často a kde chceme biokrb využívat k topení. Konstrukce a zamýšlený účel většiny modelů je právě spíše dekorační a vzniklé teplo je víceméně jakýsi vedlejší produkt a bonus. Tyto biokrby nejsou navrženy tak, aby vytvářely, nebo snad dokonce kumulovaly teplo. Jejich tepelný výkon obvykle nepřesáhne hodnotu 5 kW (ale většinou spíš míň), což sice není úplně zanedbatelné, ale je třeba brát v potaz to, že biokrb nelze používat v nepřetržitém režimu, po několika hodinách hoření by měl dostat přestávku. Krom toho je nutné prostory kde funguje pravidelně větrat, což může být vzhledem k požadavku na vytápění dosti kontraproduktivní.

 Návrh bez názvu (4)

Nevýhody i výhody

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že biokrb je coby topidlo naprosto nepoužitelný. Není tomu ale tak. Když vezmeme v potaz jeho výhody, ke kterým patří hlavně nezávislost na elektřině, či plynu a možnost jednoduchého a rychlého zatopení, jedná se v podstatě o ideální doplňkové topidlo. Bylo by naivní si myslet, že nám během několika hodin vytopí dvoupatrovou roubenku, ale pár zimních večerů v dobře odizolovaném pokoji by pro něj neměl být problém. A dá se říct, že za cenou srovnatelnou s klasickým krbem.

 

Najděte správné řešení

Závěrem lze tedy usoudit, že i biokrb vás zahřeje. Ale musí k tomu být vhodné podmínky. Pokud hledáte krásný bytový doplněk a toužíte po společnosti živého ohně, bez zvláštních nároků na vytápění, je biokrb perfektní řešení. Jestli ale potřebujete primárná topidlo, nebo dokonce zdroj pro ohřev vody, poohlédněte se raději v sortimentu krbů a krbových vložek. A biokrb si můžete pořídit pro radost a ne úplně studené dny.