Kam umístit krbová kamna v rodinném domě?

Drtivou většinu lidí zřejmě vůbec nenapadne si lámat hlavu s tím, kam by si v bytě nebo domě postavili krbová kamna. Jenže když dojde na lámání chleba a je potřeba vyřešit umístění krbových kamen v pokoji, ukáže se, že tato problematika není úplně jednoduchá. 

Kdy budete kamna stavět?

Velkou výhodou je opět to, když se jedná o novostavbu ve fázi plánování. Pak máte poměrně volnou ruku a více možností, kam krb dát. Ale i tak je obezřetnost na místě, přece jen se nejedná o stůl či knihovnu, kterou za půl roku jednoduše přesunete, nebo vystěhujete. Lokace krbu a krbových kamen má svoje limity, takže jak se říká – dvakrát měř, jednou řež. 

V případě, že řešíte umístění krbových kamen do už postaveného domu, máte ruce naopak o poznání svázanější. Krb by v prvém případě neměl nijak rušivě zasahovat do rázu pokoje, ale měl by naopak zapadnout do celkového ladění interiéru. Nezapomeňte také, že s krbem jsou spojeny činnosti jako je úklid, čištění a drobné opravy, takže i toto může hrát roli – nikdo asi nechce vynášet kyblíky popela přes deset metrů dlouhý perský koberec a dvoje schodiště. I z těchto důvodů se v případě vícepatrových budov obvykle volí umístění v přízemí.

 4_4

Myslete na pohodlí…

Krom těchto ryze praktických otázek byste ale především měli vyřešit mnohem zásadnější otázku. Jestliže si nepořídíte bio krb, který nekouří a nepotřebuje tudíž komín, je maximálně vhodné umístit krb, nebo krbová kamna co nejblíže k ústí komínu. A to bývá zpravidla blízko obvodových zdí. Za zmínku ale stojí to, že u starších domů, které nejsou dobře odizolované se dřív volilo spíše umístění blíže středu místnosti – nedocházelo totiž k tak velkým tepelným ztrátám přes studené stěny.

Pokud navíc bojujete s nedostatkem místa a nechcete si ukrajovat další metry z prostoru, může vám přijít vhod už jednou zmíněný biokrb, nebo vestavěná krbová kamna. Toto řešení ale na druhou stranu vyžaduje více stavebních prací.

 

… i bezpečnost 

Pomyslnou čáru přes rozpočet vám můžou také udělat bezpečnostní předpisy, respektive jejich nedodržení. Největší nebezpečím je zde pochopitelně vznik požáru a proto existuje řada norem a nařízení, kterými jste povinni se řídit. Tak například podlaha pod krbovými kamny musí být opatřena nehořlavou podložkou o určitých rozměrech, nesmí být v tomto místě zabudovaná izolace podlahového topení a samostatnou kapitolou je vzdálenost samotného krbu od hořlavých materiálů. A ani v tomto případě neznalost zákona neomlouvá a porušením předpisů riskujete jednak neschválení revize a co je horšího, také onen vznik požáru.

Závěrem lze tedy říct, že otázka Kam umístit krbová kamna v rodinném domě? by měla možná znít Kam můžeme umístit krbová kamna v rodinném domě? Limitů a omezení je bohužel poměrně dost, ale i přesto jistě najdete pro svá nová krbová kamna to nejlepší umístění, kde vám budou dlouho a dobře sloužit k vaší spokojenosti.