Krbová kamna do obýváku – kolik ušetří za topení?

Ceny energií stoupají každý rok, ale zejména v posledních týdnech a měsících nabral tento trend velmi vysoké obrátky. Kdy se ho podaří zvrátit, nebo alespoň zastavit a stabilizovat, je však ve hvězdách. Není proto divu, že jsou úspory za náklady na bydlení velmi živým a diskutovaným tématem. A výjimkou samozřejmě nejsou ani náklady za topení. Také ceny plynu a elektřiny vylétly raketově vzhůru a budoucnost je v tomto ohledu více než nejistá. Šikovnou a praktickou alternativou vytápění můžou být krbová kamna. Ale kdy a za jakých okolností?

Kolik můžeme ušetřit?

Otázka vyčíslení úspor je na místě a měla by být základem pro rozhodnutí ohledně pořízení krbových kamen. Jenže není úplně jednoduché na ni dát jednoznačnou a univerzální odpověď. V potaz je třeba vzít nejen finální úsporu, ale také náklady před a po instalaci krbových kamen.

Pořizovací cena krbových kamen je velice různorodá a nejčastěji se pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc korun. Cena by ale neměla být hlavní rozhodovací parametr při koupi. Mnohem důležitější je správný výkon kamen, vyhovující konstrukční řešení a druh topiva. Správný výběr kamen je základní předpoklad pro maximální pozdější úsporu.

Pokud hodláte umístit krbová kamna do stávajícího domu, či bytu, dobře si rozmyslete umístění a s odborníkem promyslete jejich instalaci. Kouřovod, bezpečný odstup od stěn a hořlavých materiálů, vyzdívka, nehořlavá podložka a případné další stavební úpravy také něco stojí a pravděpodobně nepůjde o úplně zanedbatelnou částku.

4_2

Dobře počítejte

 Tak či tak, stále se jedná o jednorázové částky, které by se vám teoreticky měly dříve či později vrátit. A zda se vrátí a za jak dlouho, už záleží na míře přesnosti odhadu vaší kalkulace. V úvahu musíte vzít leccos – jak často chcete v kamnech topit, jak velké prostory hodláte vytápět, zda chcete teplo používat i pro ohřev vody (kdy je nutné myslet i na koupi a instalaci výměníku) a jestli chcete pro topení využívat dřevo, uhlí, brikety, pelety, či jejich kombinaci. Obzvlášť dřevo a dřevěné pelety jsou teď většinou považovány za nejúspornější palivo a to v kontrastu s rostoucí cenou elektřiny a plynu jen umocňuje potencionální úspory za topení.

Vyplatí se topení v kamnech?

Zatím jsme se ovšem nedobrali ke konkrétnější odpovědi na otázku, kolik lze ušetřit topením v krbových kamnech. Sice jsme už zmínili, že tato problematika je velice individuální, dá se ale obecně říct, že v optimálních případech se může úspora přiblížit až polovině nákladů za topení plynem a může dosáhnout řádově desítek tisíc korun ročně. A s ohledem na vývoj situace na světových trzích je pravděpodobné, že tento podíl uspořených nákladů se bude nadále zvětšovat.

A jakožto příjemný vedlejší efekt je třeba zmínit to, že užívat si v obývacím pokoji živého ohně a sálavého tepla za dlouhých zimních večerů není vůbec k zahození.