Obklad za kamna

27

Postavením kamen, krbu, nebo krbové vložky obvykle práce nekončí. Pokud chceme mít okolní interiér lépe chráněný a hezčí, obvykle zvolíme možnost obkladu kolem, nebo za krbovými kamny. Tady je ale zapotřebí dbát nejen na estetický dojem a vzhled, ale především na funkčnost a bezpečnost.

 

Co se vyplatí?

 28

Zcela pochopitelně musí být takový obklad velmi odolný nejen vůči vysokým teplotám, ale také proti výkyvům teplot vůbec. Nedochází pak k jeho zabarvení, praskání a drolení.

Ideální je, má-li obklad za kamny také dobré akumulační vlastnosti. To znamená, že jednak tepelně izoluje kamna od zdi, přijaté teplo dokáže absorbovat a následně sálat zpět do prostoru. Tím pádem tak přispívá k ekonomičtějšímu provozu, nehledě na to, že sálavé teplo je pro lidské vnímání velice příjemné. Třešničkou na dortu je pak snadná údržba a čištění jeho povrchu. Nezapomínejme, že okolo kamen a krbu je vždy nějaký výskyt sazí a jiných nečistot. Hluboké, úzké spáry a příliš pórovitý povrch není tedy z tohoto pohledu zrovna optimální.

Důležité je také umístění kamen, lépe řečeno zda se jedná o interiérová kamna nebo třeba venkovní krb. Ne každý materiál se pochopitelně hodí stejně do pokoje, jako na zahrádku.

 

A po čem sáhnout?

 29

Z hlediska výše uvedeného se jako nejideálnější kandidát jeví přírodní kámen, mramor, pískovec, případně kvalitní cihly či kachličky. A praxe to jen potvrzuje. Náklady na pořízení jsou pravda vyšší než třeba na obyčejné sádrové obložení, kvalita a životnost zde ovšem jasně pokulhává. Krom toho lze i přírodní materiály velice dobře a efektně zpracovávat, rozměry uzpůsobovat konkrétním projektům a jejich vzhled je vždy originální a přirozený.

V žádném případě ale nestavte vzhled a design nad bezpečnost a před realizací se seznamte s příslušnými předpisy, nebo kontaktujte zasvěceného odborníka.