Dřevo do krbu

30

Stejně jako motor potřebuje pro bezproblémový chod dobrý olej a člověk pro správné fungování kvalitní stravu, tak i krb vyžaduje odpovídající palivo. Což bývá krom uhlí a průmyslově zpracovávaných briket nejčastěji dřevo. Avšak není dřevo jako dřevo, a pokud sáhnete vedle, ani u sebelepšího krbu nebo krbové vložky nikdy nedosáhnete maximálního výkonu a životnosti.

Na první pohled by se mohlo zdát, že na spalování dřeva se nedá vymyslet nic zvláštního, ale z pohledu fyziky a chemie žádné dřevo nehoří stejně. Takže které vlastnosti ovlivňují výhřevnost, délku hoření a jiné parametry?

 

Tvrdé nebo měkké?

 31

Nejvíce asi záleží na tom, ze kterého stromu dřevo na topení pochází. Jak známo, rozlišujeme dřevo tvrdé (mezi které řadíme ovocné stromy, buk, nebo třeba dub) a dřevo měkké (sem patří zejména jehličnany, lípa, bříza, nebo topol). K extrémně tvrdým dřevinám se řadí také celá řada exotických stromů, ale ty si asi pro zatopení v krbu jen tak nepořídíme.

Tuzemská tvrdá dřeva se ovšem pro topení hodí skvěle. Hoří dlouho, klidně, nepouští do okolí tolik nečistot a mají výborné akumulační vlastnosti, tudíž i z jejich uhlíků jde dlouho příjemné, sálavé teplo.

 

Dobře vysušené

 32

Druhou důležitou věcí je optimální vysušení dřeva. Dřevo, které má vlhkost vyšší než 20% spotřebuje při hoření spoustu tepelné energie na samotné odpaření zbytkové vody, tudíž se nejedná o příliš efektivní proces. Se stejným množstvím řádně vyschlého dřeva (což ale klidně znamená rok nebo dva sušení) potom získáte až dvojnásobné množství tepla, nehledě na to, že nezatěžujete krb, průduchy a komín tolika nečistotami, vzniklými při spalování vlhkého dřeva.

 

Na  velikosti zde záleží

 33

Stejně jako na kvalitě dřeva, záleží i na velikosti přikládaných polen. Všeobecně je výhodnější přikládat spíše větší kusy. Jinak ale neexistuje příliš obecných pouček, rozhodující je především velikost krbu, doporučení výrobce a především vaše zkušenost.