Dřevo do krbu

1

Stejně jako motor potřebuje pro bezproblémový chod dobrý olej a člověk pro správné fungování kvalitní stravu, tak i krb vyžaduje odpovídající palivo. Což bývá krom uhlí a průmyslově zpracovávaných briket nejčastěji dřevo. Avšak není dřevo jako dřevo, a pokud sáhnete vedle, ani u sebelepšího krbu nebo krbové vložky nikdy nedosáhnete maximálního výkonu a životnosti.

Na první pohled by se mohlo zdát, že na spalování dřeva se nedá vymyslet nic zvláštního, ale z pohledu fyziky a chemie žádné dřevo nehoří stejně. Takže které vlastnosti ovlivňují výhřevnost, délku hoření a jiné parametry?

 

Tvrdé nebo měkké?

 2

Nejvíce asi záleží na tom, ze kterého stromu dřevo na topení pochází. Jak známo, rozlišujeme dřevo tvrdé (mezi které řadíme ovocné stromy, buk, nebo třeba dub) a dřevo měkké (sem patří zejména jehličnany, lípa, bříza, nebo topol). K extrémně tvrdým dřevinám se řadí také celá řada exotických stromů, ale ty si asi pro zatopení v krbu jen tak nepořídíme.

Tuzemská tvrdá dřeva se ovšem pro topení hodí skvěle. Hoří dlouho, klidně, nepouští do okolí tolik nečistot a mají výborné akumulační vlastnosti, tudíž i z jejich uhlíků jde dlouho příjemné, sálavé teplo.

 

Dobře vysušené

 3

Druhou důležitou věcí je optimální vysušení dřeva. Dřevo, které má vlhkost vyšší než 20% spotřebuje při hoření spoustu tepelné energie na samotné odpaření zbytkové vody, tudíž se nejedná o příliš efektivní proces. Se stejným množstvím řádně vyschlého dřeva (což ale klidně znamená rok nebo dva sušení) potom získáte až dvojnásobné množství tepla, nehledě na to, že nezatěžujete krb, průduchy a komín tolika nečistotami, vzniklými při spalování vlhkého dřeva.

 

Na  velikosti zde záleží

 4

Stejně jako na kvalitě dřeva, záleží i na velikosti přikládaných polen. Všeobecně je výhodnější přikládat spíše větší kusy. Jinak ale neexistuje příliš obecných pouček, rozhodující je především velikost krbu, doporučení výrobce a především vaše zkušenost.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.