Výhody akumulace pro krbová kamna a krbové vložky

Kdo se kdy zajímal o krbová kamna nebo krbové vložky, s nejvyšší pravděpodobností se dříve či později setkal s pojmem akumulace, nebo přímo akumulační krbová kamna. Tento systém je velmi oblíbený, žádaný a v mnoha ohledech také výhodný. Jaké jsou tedy hlavní přednosti a benefity akumulace krbových kamen a vložek?

Co si představit pod pojmem akumulace?

Napřed trochu teorie – akumulace je schopnost materiálů či předmětů uchovávat v sobě vzniklé teplo a následně ho po určitou dobu opět vypouštět ven. Zkrátka ideální vlastnost pro topné systémy. V praxi to znamená, že akumulační kamna dokáží uchovat svoje teplo a ohřívat okolní prostor ještě dlouho po vyhasnutí ohně. V optimálním případě se bavíme o čase přes deset hodin, což je například ideální doba pro překlenutí noci, nebo doby, kdy jste v zaměstnání, či na výletě. Při správném načasování se nikdy nevrátíte do vymrzlého domu a prakticky nikdy nemusí dojít k úplnému vychladnutí kamen.

5_1

Další výhody – ekonomické...

Kromě této nesporné výhody mají akumulační krby a krbové vložky i jiné plusy. Díky akumulačním vlastnostem umožňují efektivní spalování paliva a distribuci energie, takže při správném dávkování a rozvržení přitápění můžete za provoz takovýchto kamen ušetřit nemalé částky.

… i ekologické

K ekonomickým přínosům musíme přiřadit také ty ekologické. Méně paliva znamená méně kouře, spalin a zplodin. Tím ulevíte nejen vašemu okolí, ale také vašemu krbu - poznáte to zejména při čištění a údržbě, která vás nebude stát tolik úsilí a času.

Příjemný pocit při vytápění

Přítomnost akumulačního krbu nebo krbové vložky poznáte i pocitově. Postupné uvolňování nahromaděného tepla také znatelně eliminuje výkyvy teplot a vlhkosti vzduchu v místnosti. A to samozřejmě zpříjemňuje pobyt v takovéto místnosti.

3

Zaujala vás krbová akumulace?

Pokud vás tento vytápěcí systém zaujal a začínáte přemýšlet o jeho pořízení, vězte, že akumulační krbová kamna a vložky nejsou na trhu ničím výjimečným a lze je zakoupit v mnoha variantách – velikostních, tvarových i designových. Není tedy problém vybrat ten pravý kousek do vašeho interiéru. Krom toho nemají žádné speciální požadavky na instalaci a potřebný prostor.

Pro chaty, chalupy, byty i domy se tak může jednat o vítanou alternativu k „obyčejným“ krbovým sestavám. Jestliže se tedy v brzké domě chystáte řešit nákup nového krbu, nebo krbové vložky, můžeme vám tuto variantu s klidným srdcem doporučit – minimálně ke zvážení.