Čím se vyznačují kvalitní krbová kamna?

S širokou nabídkou zboží napříč celým trhem také stoupá riziko zakoupení ne úplně kvalitního výrobku. A krbová kamna nejsou samozřejmě výjimkou. Jak tedy poznat kvalitní krbová kamna a nenaletět na první pohled lákavé, ale ve finále ne moc výhodné nabídce? V tomto článku se vám pokusíme co nejlépe poradit a ušetřit vás zklamání a vysokých dodatečných nákladů.

 2_1

Konstrukce kamen mnoho napoví

 

Při výběru a samotném nákupu kamen si všímejte jejich celkové konstrukce. Vámi zvolená kamna by měla být dostatečně pevná a robustní, musí zkrátka něco vydržet – nejen při manipulaci a instalaci, ale také při pozdějším samotném provozu. Proto je dobré si všímat i zdánlivě nedůležitých detailů jako je výrobcem zvolený spojovací materiál, provedení těsnění a všemožné povrchové vody, které si nemusí mít vliv na funkci, o kvalitě však leccos napoví. Solidní výrobce a prodejce dbá i na tyto detaily a neriskuje nespokojenost svých zákazníků.

Dobrým indikátorem může být také podezřele nízká hmotnost kamen – pokud váha neodpovídá jejich konstrukci, může to vypovídat o použití nevhodného materiálu, nebo jeho nedostatečném množství ve snaze ušetřit na jejich výrobě.

 1

Funguje všechno tak jak má?

 

Před zaplacením se nezdráhejte vyzkoušet, jak se s kamny manipuluje. Je důležité, aby se všechny pohyblivé části a mechanismy hladce a snadno pohybovaly, na druhou stranu však nesmí docházet například k samovolnému otevírání a spuštění dvířek, průduchů a ventilátorů. To je jednak velmi nežádoucí vzhledem k fungování kamen, ale hlavně nebezpečné pro vás a vaši domácnost.

Všímejte si také toho, jak je řešeno topeniště kamen. Důležité je zejména přístup k němu, to je zásadní pro jeho pohodlné čištění a přikládání, případně pro pozdější údržbu.

 

Poprodejní servis mnoho napovídat

 

Nabízí prodejce odborný servis? Můžete u něho nakoupit náhradní díly? Dostanete ke kamnům kompletní průvodní dokumentaci? Dostali jste uspokojivou odpověď na všechny vaše dotazy? Jsou vám jasné podmínky záruky? I podle toho se pozná, zda kupujete zboží na správném místě. Nechceme v tomto ohledu příliš zobecňovat, ale renomovaná značka se stabilní historií bývá také jakousi zárukou kvality.

 3_1

Nepodceňujte parametry

 

Nezapomínejte, že kvalita výrobku je velmi subjektivní pojem a co představuje kvalitu pro vás, nemusí být vyhovující pro jiného. Recenze a reference jiných zákazníků mohou být užitečné, ale taky zavádějící. Finální váhu při rozhodování by tak měly mít vaše požadavky a představy. A to především znamená zvolit kamna takových parametrů, které vám budou sedět. A tím máme na mysli především rozměry a výkon, který je klíčovým ukazatelem při prvotním výběru vašich nových kamen. Tak tedy, přejeme vám šťastnou ruku a mnoho zdaru při nakupování!