Co je biokrb

3

Ač to slůvko zní zvláštně, biokrb je zkrátka jednou z variant krbů, kterými si můžete ohřát vzduch v místnosti, ale hlavně ji ozdobit a ozvláštnit. A to nejen v rodinném domě, ale i v bytě, nebo kanceláři. A přízvisko „bio“ získal tento vynález díky palivu, které spaluje a díky spalinám, které (ne)vypouští. Ale hezky popořádku.

 

Do biokrbu jen biolíh

 3a

Jak už možná tušíte, do biokrbu nebudete přikládat dřevem, uhlím, ani briketami (i když by to možná šlo, ale nezkoušejte to). Topivem, nebo přesněji řečeno palivem pro biokrby je nakupovaný biolíh, neboli bioethanol. Ten se jednoduše naleje do hořáku, zapálí a je hotovo. Jen s tou manipulací opatrně - ač teplota hořícího biolihu nedosahuje výše teploty hořícího polínka, stále se jedná o hořlavinu, která dokáže napáchat řádné škody.

 

Dá se biokrbem zatopit?

 3c

Což přináší i jednu slabůstku tohoto zařízení. I když v něm plápolá pravý oheň, moc tepla nevydá. A to co vydá, stačí tak na ohřátí vzduchu v jedné místnosti – obvyklý výkon těchto modelů je od dvou do pěti kW. A náklady na jeho provoz (v závislosti na konstrukci hořáků a výkonu) jsou srovnatelné, jako když si topíte nebo přitápíte elektřinou. Dál tady ovšem máme už je samá pozitiva a výhody.

 

Na stěnu i na stůl

 3b

S biokrbem se nemusíte starat o projektovou dokumentaci, nebo snad povolení. Koupíte si ho, doma rozbalíte, postavíte na zem, pověsíte na zeď, položíte na stůl a je to. Nepotřebujete ani komín, nebo jiný vývod spalin, protože ty jednoduše neexistují. Stejně jako popel, saze a zápach. Jediné látky, kterou produkují, jsou vodní páry a oxid uhličitý, který tak jako tak my sami vydechujeme.

Biokrby tedy krásně vypadají, snadno se obsluhují, ještě lépe udržují, najdou uplatnění v bytech a pokud vám nevadí, že teplo je spíše takový příjemný bonus, jistě se vám tento druh krbu zalíbí na první pohled.