Krb do pasivního domu

2

Mnoho odborníků vidí právě v oblasti pasivních staveb budoucnost rodinných (a i jiných) domů. A co že je to vlastně ten pasivní dům? Ve zkratce pouze řekneme, že se jedná o takový dům, který musí splňovat vcelku přísné energetické parametry. Ty se týkají roční spotřeby tepla pro vytápění, roční spotřeby primární energie a neprůvzdušnosti samotné budovy. Proto se též někdy můžeme setkat s významově stejným označením, energeticky pasivní dům.

 

Aby pasivní zůstalo pasivním

 2a

Správně navrhnout, postavit a ukočírovat takový dům není žádná maličkost. Výběr a umístění krbu jsou pak další výzvou, se kterou se projektanti a majitelé musí vypořádat. Záměrně hovoříme o projektantech, protože je nanejvýš vhodné krb již zahrnout do návrhu a kalkulace stavby. Pokusem o instalaci či zástavbu v hotovém domě poměrně dost riskujete, že narušíte energeticko - tepelnou rovnováhu a ztratíte tak nárok stavbu označovat jako pasivní. A proč to?

 

Výkon nebo účinnost?

 2b

Výrobci a především prodejci se zákazníky mnohdy snaží nalákat na vysoký výkon krbu. Což může být skvělé, ne však v případě pasivních domů. Tady je naopak příliš vysoký výkon paradoxně nežádoucí. U těchto staveb je totiž pak těžké udržet stabilně příjemnou teplotu a dochází k přetápění místností. Obecně se doporučuje výkon nepřesahující 5 kW. Naopak více než žádoucí je krb vysoce účinný, dokonale utěsněný a izolovaný – a to včetně veškerých trubek a přívodů.

 

Investice se vyplatí

 2c

Když už jsme u těch trubek a přívodů, myslete také na to, že krby v pasivním domě nemůžou pro svůj provoz využívat vzduch v místnosti a tak je potřeba vyřešit nejen odvod spalin, ale i přívod vzduchu zvenčí. A když už budete v těch nákupech a plánování, nebojte se plácnout přes kapsu a zvolte řešení se samočinnou regulací teploty, jistě se vám to vyplatí. Manuální korekce teploty je značně obtížná, nepohodlná a neefektivní.