Co je výměník

40

V případě, že uvažujete o pořízení krbu, nebo krbové vložky, pravděpodobně dříve nebo později narazíte na slovo výměník, které se v tomto oboru objevuje velice často. Co je to ale výměník, nač ho potřebujeme a můžeme se bez něj při instalaci krbu obejít? Odpověď na poslední otázku zní ano, ale o mnohé se připravujeme. Samotný krb, nebo krbová vložka je krásný kus interiéru a skvělý estetický doplněk. Jeho praktická stránka je pak ovšem trochu pozadu. Jistě, kvalitní a správně usazený krb vyprodukuje pořádný kus tepla, ale na efektivní vytopení celého domu, nebo dokonce i vody ke koupání sám o sobě nestačí. Proto přichází na řadu zařízení zvané výměník.

 

Voda nebo vzduch

 41

Ty primárně rozdělujeme na teplovodní a teplovzdušné. U teplovodních výměníků bude logicky hlavním médiem voda, která je v něm ohřívána a opakovaně vháněna do topného systému domu, potažmo jakékoliv stavby. Tato myšlenka je tedy založena na předpokladu, že takový systém existuje, je v dobré kondici a lze jej připojit právě na teplovodní výměník. Pokud tomu tak je, nic nebrání efektivnímu ovládání vytápění po celém objektu. Dalším benefitem je pak ohřev užitkové vody, můžete tak obrazně zabít ony dvě mouchy jednou ranou.

Teplovzdušný výměník naproti tomu obstarává veškerou parádu pomocí ohřátého vzduchu. Ten se následně distribuuje do kýžených prostor nejčastěji pomocí ventilátorů. A to velmi rychle, bohužel však i s vedlejším produktem v podobě různých nečistot a pachů vzniklých při spalování.

 

Výhody a nevýhody

 42

Tím se pomalu dostáváme k jejich výhodám a nevýhodám. Teplovodní výměníky jsou zpravidla náročnější (finančně, časově i prostorově) na realizaci, zato pak poskytují komfortní, ekonomicky zajímavé a pohodlné vytápění a ohřev vody.

Největší deviza teplovodních výměníků je rychlost výroby tepla, která je bohužel vykoupena nižší efektivitou a již zmíněnou „nečistotou“ provozu. Tu můžeme eliminovat použitím speciálních filtrů, ne vždy ale stoprocentně. Teplovodní výměník má tak v ryze pragmatickém souboji vlastností navrch, oba systémy ale jistě najdou své uplatnění – záleží na umístění, účelu a v neposlední řadě také na názoru odborníka, znalého konkrétního případu.