Krbová kamna s výměníkem do podlahového topení

35

Podlahové topení je stále velice populární a žádané řešení, především v nově vznikajících stavbách. Teplo které poskytují, je pocitově znatelně odlišné od klasického vytápění radiátory. Ty navíc můžete úplně eliminovat a získat tím více místa v interiéru. Stejně tak jsou populární krby a krbové vložky s výměníkem, které se primárně používají na ohřev vzduchu (případně vody) ve více místnostech. Nasnadě je tedy otázka, zdali a jak je možné tyto dva systémy skloubit v jeden vzájemně prospěšný celek.

 

Výhodné řešení

 36

První dobrou zprávou je, že toto spojení je technicky možné. Druhou, ještě lepší zprávou je, že toto spojení je nejen možné, ale může také skvěle fungovat. Pokud vás zarazilo slůvko „možná“, vězte, že máme na mysli základní a nezbytné pravidlo potřebné pro perfektní fungování jakéhokoliv topného systému. Znamená to, že zdroj tepla (v našem případě krb nebo krbová vložka) musí mít přesně takové parametry, které se hodí pro vyhřívaný objekt. Musí být instalován odborně, pečlivě a v souladu se všemi pokyny výrobce a zákonnými požadavky. V neposlední řadě se pak musí jednat o kvalitní výrobky, které vás po nějaké době provozu nepřekvapí nežádoucím chováním.

 

Ideální pro novostavby a pasivní domy

 2

Ideální je tedy toto řešení volit při stavbě, lépe řečeno v projektové fázi stavby nového domu. V tomto případě máte největší šanci dosáhnout optimálních výsledků a i za cenu vyšších počátečních investic ve finále ušetřit. Toto spojení je při správném navržení a realizaci totiž velice výhodné a ekonomické. Důkazem toho je, že se ho nezřídka využívá i v nízkoenergetických stavbách.

 

Dobrá volba

 38

Jediným technickým zádrhelem pak může být vysoký rozdíl provozní teploty výměníku a systému podlahového vytápění. Ten se dá ale velice snadno vyřešit vyrovnávací akumulační nádobou, která teplotu upraví na optimální teplotu. Máte-li tedy možnost tohoto řešení podlahového vytápění, minimálně nad ním alespoň vážně uvažujte.