Co vybrat: Teplovzdušné a teplovodní krbové vložky

KrboveVlozky-H1

Teplovzdušné, nebo teplovodní? Toť otázka, kterou si dříve nebo později položí každý, kdo se zaobírá myšlenkou nebo plánem na pořízení krbové vložky. Obě varianty mají svoje charakteristické znaky, výhody a nevýhody. Pro lepší představu si pojďme představit obě z nich.

Teplovzdušné krbové vložky

lex1

Varianta krbu s teplovzdušnou krbovou vložkou je velice běžná a oblíbená. Hlavním posláním krbové vložky by mělo být topení – to je v tomto případě zajištěno horkým vzduchem . Teplovzdušný výměník, nedílná součást každé teplovzdušné krbové vložky jej distribuuje skrz vytápěcí systém do příslušných míst.

Prosté a jednoduché – pokud máte vyřešené napojení na komín, máte vyhráno . Jestliže nemáte v plánu žádné speciální umístění, nemusíte takříkajíc kopnout do zdi. Jejich pořizovací hodnota je velice příjemná a teplo generují za velice krátkou dobu.

Výhoda se ale občas bohužel stává i nevýhodou. V tomto případě se jedná o prach, částečky nečistot a také pachy, které putují spolu s ohřátým vzduchem vytápěcím systémem .

Dá se tedy říct, že krby s teplovzdušnou krbovou vložkou jsou ideální do prostor, kde oceníme rychlé vyhřátí místností a nehledíme tolik na komfort – proto jsou tolik oblíbené u chatařů a majitelů rekreačních objektů.

Teplovodní krbové vložky

kamna1

Krby s teplovodní krbovou vložkou jsou o poznání složitější. Jak z pohledu konstrukce, tak z pohledu zástavby. Primárně jsou určené k připojení na rozvod teplé vody, která je zde nositelem tepla .

Obsahují také řadu příslušenství (od výměníku po ventily), neobejdou se logicky bez přívodu vody a elektrické energie . Oproti tomu vám mohou vyřešit také ohřev vody a přesto že je doba vytápění poněkud delší, jejich provoz je velice úsporný.

Skousnete-li počáteční bolesti s instalací, zprovozněním a pořizovacími náklady, nabídnou vám tedy i řadu benefitů.