Elektrický krb vs. bio krb

2c

Spousta lidí touží ozvláštnit interiér svých pokojů úžasnou vymožeností jménem krb. Pokud ovšem bydlíte v bytě, nechcete se pouštět do stavebních úprav, nebo vám nevoní představa starání se o zásoby dřeva, vidina ohně plápolajícího ve vlastním krbu se může zdát hodně nereálná. Výrobci krbů naštěstí myslí i na tuto skupinu zákazníků a vy tak máte možnost, jak si i v takovéto situaci vlastní krb pořídit. Dnes se podíváme na dvě specifické varianty krbů, krby elektrické a tak zvané biokrby.

Elektrické krby

2b

Mezi výhody prvně jmenované skupiny bezesporu patří praktičnost. Elektrický krb stačí v podstatě umístit a zapojit kdekoliv, kde je k dispozici zásuvka. Okamžitě se tak můžete kochat pohledem na (byť umělé) hřejivé plameny. Ano, hřejivé – na trhu jsou dostupné modely vybavené integrovaným topením s nastavitelným výkonem nebo i termostatem, chcete-li primárně krb využívat i pro vytápění místnosti. Provoz elektrického krbu bez topení je velice úsporný, obzvlášť u variant vybavených diodami, navíc je zde téměř na nulu eliminováno riziko požáru a odpadá starost o palivo. Nicméně i sebelepší elektrický krb není nakonec nic víc, než velice zdařilá iluze a krásný designový kousek. Pokud chcete jít dál a přinést si domů kousek živého ohně, bude pro vás lepší variantou biokrb.

Biokrb

2a

Ani pro biokrb nebudete potřebovat k topení dřevo, postačí vám speciální náplň do hořáku, zpravidla biolíh, případně vonná přísada, pokud si chcete pokoj i příjemně provonět. Stejně jako u elektrických krbů nemáte starost s odpadem, nečistotami a kouřem, při spalování kvalitního biolihu se vám do pokoje dostane maximálně vodní pára a oxid uhličitý, stejný oxid uhličitý, který produkujeme při dýchání.

Jelikož se ale zde dostáváme do kontaktu s přirozeným ohněm, je na místě opatrnost a dodržování bezpečnostních pravidel.  Dalším bodem je také cena provozu – ačkoliv je ekologicky velmi šetrný, pokud chcete mít biokrb jako stálý zdroj tepla, náklady můžou být oproti elektrické variantě poněkud dražší, tento aspekt byste měli každopádně zvážit při výběru konkrétního modelu, jeho výkonu a spotřeby.

Obě varianty bezpochyby nabízí nepřeberné možnosti jak vylepšit a vyšperkovat váš byt či dům, ať už se rozhodnete pro variantu vestavěnou, volně stojící, nebo třeba závěsnou. A záleží jen na vás, jestli zvolíte zdařilou imitaci elektrického krbu, nebo si dopřejete potěšení živého ohně bio krbu.