Krbová kamna teplovzdušná nebo teplovodní?

kamna1

Výběr a koupě krbových kamen není jednoduchá volba a ani zanedbatelná investice. Vyplatí se tedy vzít v úvahu několik základních informací a také si ujasnit, co od krbových kamen očekáváme. S rozhodováním vám rádi pomůžeme.

Pokud uvažujete o pořízení krbových kamen s teplovzdušným, nebo teplovodním rozvodem, dá se předpokládat, že jejich účel nebude jen estetický a chcete s nimi účinně vytápět více než jednu místnost. Klasická krbová kamna nebo krbová vložka vám sice teplo vyprodukují, ale jeho distribuce do ostatních prostor v domě je velice neefektivní. Podíváme se tedy na nejoblíbenější a nejrozšířenější možnosti, které máte.

Teplovzdušná

kamna2

Teplovzdušná krbová kamna mají navíc tepelný výměník - jedná se v podstatě o systém komor a průduchů, napojených na samotné topeniště kamen. Průduchy pak z komor vyhání ohřátý vzduch do systému teplovzdušného vytápění. Studený vzduch je pak naopak zpětným systémem nasáván zpět do topeniště, kde dochází k jeho ohřevu na požadovanou teplotu, kterou lze u drtivé většiny modelů snadno regulovat. Výhodou těchto kamen je krátký čas potřebný k dosažení vytopení místností. Sympatická je také cena - obvykle začíná na několika tisících. Nevýhodou může být nepříjemný vedlejší efekt – spolu s ohřátým vzduchem po domě výměník tako rozhání prachové částečky a pachy. Dochází také k nadměrnému vysoušení ohřívaného vzduchu. Tyto dva nežádoucí aspekty se dají ovšem eliminovat použitím speciálních filtrů a zvlhčovačů.

Teplovodní

kamna3

Teplovodní kamna jsou také vybavena výměníkem, v tomto případě na ohřev vody a jsou primárně určené pro napojení na radiátory nebo bojler. Tento způsob vytápění má tedy větší možnosti využití a za cenu vyššího času potřebného k dosažení kýžené teploty jsou i ekonomičtější. Pořizovací náklady však můžou být oproti teplovzdušným kamnům vyšší, obzvlášť pokud je třeba rekonstruovat nebo od základů realizovat systém teplovodního vytápění v bytě nebo domě.

Dalo by se tedy říct, že pro občasné, krátkodobé topení například o víkendech na chalupě jsou dostačující teplovzdušná kamna, větší komfort a úspornější provoz vám ale poskytnou spíše kamna teplovodní.