Instalace krbových kamen a jejich napojení na komín

kamna

Instalace krbových kamen, včetně napojení na komín není sice záležitost několika desítek minut, nicméně se dá zvládnout i svépomocí. V tomto článku si řekneme několik věcí, které není radno podcenit nebo zapomenout. 

 

Jak vybrat správná krbová kamna a kam je správně umístit

kmna

Vždy je samozřejmě lepší a pohodlnější, je-li zástavba krbových kamen součástí stavby či rekonstrukce. Často ale chceme kamna už do hotového interiéru. V tom případě vaše práce začíná už při výběru vhodného typu. Tento moment není radno podceňovat a je na místě se poradit s odborníkem, který vám doporučí krbová kamna s vyhovujícím systémem a výkonem a ideálně také zkontroluje vhodnost vašeho komína pro připojení ke kamnům. Při přemýšlení, kam kamna postavit, mějte také na paměti dané bezpečnostní předpisy. Kamna musí například stát alespoň 20 cm od stěny a musí být vybavena nehořlavou podložkou – není třeba se bát, že by hyzdila celkový vzhled, na výběr už je dnes celá řada podložek ze skla, kovu či kamene.

 

Instalace a napojení na komín

kamnaaaa

Samotná instalace se pak obejde bez větších stavebních zásahů, ve zkratce jde především o to, udělat ve zdi otvor pro kouřovod a ten pak vyvést ven nebo napojit na komínový odtah. Zde je zásadní mít otvor ve správné velikosti a na správném místě – zkrátka a dobře, dvakrát měřit, jednou řezat. A dle materiálu zdi také nezapomenout na obložení kouřovodu žáruvzdornou maltou a vlnou. Stejně jako u návrhu, před samotným uvedením do provozu je potřeba dbát zákonných předpisů a přizvat si oprávněnou osobu, nejčastěji v podobě kominíka, který vám dle vyhlášky o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty č. 34/2016 Sb musí provést prvotní schválení a následně také každoroční revizi.

Jak je vidno, při dodržení několika zásad si lze poměrně snadno vybavit téměř každý pokoj krbovými kamny, které jsou už řadu let velice oblíbené a jejich majitelé na ně právem nedají dopustit.