Jak na instalaci krbové vložky? Zvládnete to svépomocí?

Krbové vložky se v českých bytech, domech, chatách, hotelích a všech možných budovách těší velké oblibě. Ať už jako vytápěcí prostředek, nebo interiérový doplněk. Instalace takového krbu ale není úplně jednoduchá věc, takže se v tomto případě obvykle obracíme na specializované firmy, nebo zkušené odborníky, kteří disponují potřebnými znalostmi, materiálem, nářadím a v neposlední řadě také zkušenostmi a zručností. Jenže jak známo, Češi jsou národ kutilů a koumáků a taková instalace krbové vložky byla v podstatě pouze další výzvou v řadě. A bylo tedy jen otázkou času, kdy pokoříme i tuto metu – a nyní tak můžeme říct, že také zástavbu krbové vložky můžeme provést svépomocí. Ale…

 

Jak na to?

Úspěšnost celé této akce samozřejmě vyžaduje spoustu pečlivosti, pozornosti a přesné dodržování veškerých postupů. Podcenění zdánlivě bezvýznamného detailu může mít za následek pozdější potíže při provozu, které budete už jen těžko odstraňovat. Pokud se tedy do této činnosti pustíte, pečlivě si vše připravte, naplánujte a nastudujte. A ve finále pak můžete zjistit, že postavit si vlastní krb není až tak těžké a složité.

6

Dvakrát měř…

…jednou řež, jak praví staré české přísloví, které bychom rozhodně měli mít na paměti. Už při manipulaci a rozbalování krbové konstrukce si dejte na čas a dbejte nejvyšší opatrnosti. Můžete snadno nejen poškodit krb, ale také přijít k úrazu, hlavní komponenty krbu jsou obvykle dosti těžké a velké.

Máte-li to štěstí a ke krbu dostanete návod na sestavení a instalaci, v žádném případě ho nepodceňujte, překonejte vaši hrdost a dobře si ho celý pročtěte. Základem je, aby všechny jednotlivé díly a kusy dokonale lícovali a vše bylo v rovině. Toho dosáhnete obvykle seřízením stavitelných nožek krbu a potom pomocí nářadí jako je svinovací metr, úhelník, vodováha či olovnice. Opravdu mějte na paměti to, že každá nepřesnost a netěsnost se vám může šeredně vymstít a opravy na hotovém krbu jsou buďto nemožné, v lepším případě pak náročné a nákladné.

Dalším zásadním krokem je zajištění externího přívodu vzduchu (pokud je potřeba) a napojení na komín. I tady je naprosto nezbytné a důležité, aby vše sedělo jak má a dokonale těsnilo. Pokud tomu tak nebude, výkon krbu půjde znatelné dolů, bude se nadměrně zanášet a jeho životnost bude také klesat rychleji než je nutné.

4

Jakmile máte tuto hrubou stavbu připravenou, můžete začít obezdívat. Nejčastěji pomocí penetrovaných desek silikátu, které si můžeme snadno upravit do tvaru a rozměrů, které potřebujeme. Pokud je to nutné, tak pro pozdější servis, kontroly, případně výměnu součástek nezapomeňte na příslušných místech nechat otvory, které vám později usnadní přístup. Ke spojení desek a spárování mezer se nejčastěji používá speciální tmel, nebo lepidlo, speciálně určené pro tyto účely.