Krb a krbová kamna v dřevostavbě: v čem se liší?

Krb, krbová kamna, nebo zkrátka živý oheň (samozřejmě jen ten žádoucí a regulovaný) se do dřevěných staveb úžasně hodí. Jestliže tedy plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen oživení nějaké pěkné roubenky, nejspíš vám také přišlo na mysl pořízení krbu nebo krbových kamen. A jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

 

Kamna nebo krb?

 

Na první pohled obyčejného smrtelníka žádný velký rozdíl nevidíme. V obou případech se jedná o jakési zařízení, ve kterém si můžeme zatopit, ohřát sami sebe, případně vodu na čaj, nebo vzduch v přilehlých místnostech. Na pohled druhý si už ale můžeme všimnout, že krbová kamna obvykle stojí někde v prostoru a vede z nich vývod do komína. Krb bývá naopak obezděn a většinou je zasazen do zdi jako nedílná a trvalá součást interiéru.

Z toho pramení zřejmě největší rozdíl mezi těmito dvěma druhy krbů. Krbová kamna můžeme poměrně jednoduše umístit téměř kamkoliv do místnosti. Limitováni jsme pouze dodržením bezpečnostních předpisů (nehořlavá podložka, bezpečná vzdálenost od hořlavých materiálů a podobně) a napojením na odvod kouře. Kamna můžeme také relativně snadno v případě potřeby přemístit.

Vestavěný krb už vyžaduje při instalaci stavební práce, byť ne úplně složité a časově či technologicky příliš náročné. Umístění si tak je potřeba dobře rozmyslet, protože jakákoliv změna polohy znamená bourání a nové zazdění.

 1

Velká variabilita vzhledu

 

Pro nás uživatele je pozitivní to, že dnes už nejsou krby a krbová kamna vnímány jako tuctové zdroje tepla, můžete s nimi počítat i jako s designovými prvky. U krbových kamen je tato možnost obvykle dána víceméně výrobcem, ale i tady si můžete vybrat z velké nabídky tvarů, barev a materiálů.

 2

O poznání volnější ruku máte u krbů. Ty sami o sobě nevypadají nijak zajímavě, můžete ovšem využít velmi širokou a pestrou škálu různých doplňků a komponentů. Samotnou obezdívkou počínaje, obložením a ozdobnými lištami konče. Pomocí cihly, kamene, žuly, nebo kovu můžete krb snadno ladit například do venkovského, nebo moderního stylu.

 

Praktické využití krbu a krbových kamen

 

Jak bylo řečeno, krby a krbová kamna slouží primárně jako zdroj tepla. Oba přístroje v základním provedení bez problémů dokáží ohřát vzduch v jejich bezprostřední blízkosti, vytápění přilehlých místností bývá otázkou. Záleží především na výkonu krbu, proudění vzduchu v místnostech a jejich izolaci. Plnohodnotný a spolehlivý zdroj vytápění pro celý byt či dům tak získáte pouze v kombinace s teplovzdušným, nebo teplovodním výměníkem. Toto řešení je technicky znatelně náročnější a vhodné spíše pro klasické krby.

A z hlediska ceny se ještě sluší podotknout, že základní modely krbových kamen bývají levnější, než krby samotné.