Využijte letní pohody k dokončení krbu s krbovou vložkou!

Až se zima zeptá, co jste dělali v létě, perfektní odpověď by bylo zatopení si ve zbrusu novém krbu. A právě letní období je v mnoha ohledech naprosto ideální pro realizaci takovéto stavby. Přes léto máme víc volného času, můžeme hojně využívat denní světlo, dá se dostatečně větrat a pro někoho je takto aktivně strávená dovolená optimální volba. Takto využitý čas navíc přetavíte v benefit v podobě prostředku na ekonomické vytápění (případně ohřev vody) a v neposlední řadě také získáte krásný doplněk pro váš dům nebo byt.

 4

Náročnost stavby svépomocí

 

Pokud tedy koketujete s myšlenkou na stavbu nového krbu, máte v podstatě dvě možnosti. Obstarat si materiál a pustit se do toho na vlastní pěst, nebo se obrátit na nějakou firmu, nebo řemeslníka. K prvnímu případu je však nutno poznamenat, že kromě zmiňovaného materiálu budete potřebovat také nějaké to nářadí, čas, notnou dávku zručnosti, znalostí a orientaci v bezpečnostních předpisech. Krb s živým ohněm přece jen není ptačí budka a ve statistikách výjezdů hasičských posádek byste našli mnoho případů, kdy odfláknutá konstrukce, nevhodně zvolené umístění, nebo zanedbaná údržba krbu stála za vznikem požáru.

Krom toho je nutné si uvědomit, že krbová vložka s obestavěním je technicky mnohem náročnější, než sestavení volně stojících krbových kamen. Kromě samotného bourání a zednických prací musíte vybrat a nakoupit správný materiál v co nejoptimálnějším množství, najít bezpečné a ergonomicky vhodné místo a v neposlední řadě vyřešit napojení na komín, v případě potřeby také na externí přívod vzduchu nebo na vodní či vzduchové rozvody.

 1

Správným rozhodnutím můžete hodně ušetřit

 

Ale to zdaleka ještě není všechno. Předtím, než poprvé vezmete kladivo do ruky, musíte mít jasno o parametrech vašeho nového krbu. Tím ale nemyslíme samotné rozměry, ale především jeho výkon. Jen tehdy můžete pomýšlet na výhody, které vám nový krb může přinést v podobě sníženého účtu za vytápění, případně ohřev vody.

Pokud tedy máte jakékoliv pochybnosti o své zručnosti, či znalostech, nejlepším rozhodnutím bude přizvat k tomuto projektu profesionála. Ne však samozvaného odborníka z řad domácích kutilů. V tomto případě se opravdu nevplácí jakkoliv šetřit a spekulovat. Ve finále se totiž může stát, že budete mít na pohled krásný krb za hubičku, na kterém vám ale žádný rozumný člověk neudělá revizi. Nebo za pár týdnů zjistíte, že krb netěsní, že netopí jak by měl a vezměte jed na to, že každá dodatečná úprava či oprava je dosti znatelný zásah do samotné stavby, i do vaší peněženky.

Takže ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je nejvyšší čas začít spřádat plány, ať si v zimě můžete užít tepla do sytosti.