Průvodce přípravou prostoru pro krb s krbovou vložkou

Stavba krbu jistě není nejsložitější věc na světě, ale také to není něco, co zvládne každý bez předchozích zkušeností a potřebných znalostí. O samotné realizaci stavby se můžete dočíst zajímavé informace v jiných článcích, dnes se ale chceme trochu hlouběji zaměřit na samotnou přípravu prostoru pro váš budoucí krb. Už v této fázi se vyplatí přemýšlet, plánovat a tuto přípravu v žádném případě nepodceňovat.

 

Funkčnost a bezpečnost

 

Je jasné, že u krbu nás zajímá jednak jeho fungování, jeho výkon, ale ani samotný vzhled není zanedbatelný. A všechny tyto parametry můžete už při výběru a přípravě místa pro krb znatelně ovlivnit. Totéž platí pro bezpečnost, která je v tomto směru opravdu velice důležitá. Na co si tedy dát zejména pozor?

5

V každém případě musíte zajistit splnění protipožárních požadavků. Krb (stejně jako krbová kamna) musí stát na nehořlavém podkladu. Je třeba zvážit a zohlednit složení podlahy, izolace nebo třeba podlahového topení. Co se týče stěn krbu, musíte dodržet bezpečnou vzdálenost od zdí, stropu a veškerých hořlavých materiálů, jako je například dřevěné obložení, tapety, nábytek a podobně. A i tady můžeme vřele doporučit – nemáte-li v tomto oboru jasno, raději se zeptejte a přizvěte na pomoc odborníky. Jinak riskujete, že neprojdete povinnou revizí, v horším případě pak ohrožujete svůj majetek, zdraví a život případným požárem.

A malá poznámka na závěr – když už budete zkoumat podlahu, ověřte si také její nosnost. Čert nikdy nespí a vždy je lepší vědět, že na čem jste.

 

Otázka vzhledu

 

V rámci přípravy si však můžete pohrát i se samotným vzhledem. Někomu se líbí klasika, jiný preferuje moderní styl, další sází na přírodní materiály. V potaz byste měli také vzít i okolní interiér, barvy a styl nábytku. Ovšem ještě než položíte první cihlu, musíte vědět, jaké použijete obložení, omítku, podložení, římsy a další komponenty a doplňky.

Nezapomínejte, že ke krbu se také velmi dobře hodí různé příslušenství, jako jsou úklidové pomůcky, zásobníky na dřevo a jiné úložné prostory. I s těmito prostory se vyplatí počítat, jelikož veškeré další úpravy a opravy se mnohdy neobejdou bez bourání, nákladů a spousty jiných nepříjemností.

 6

Inspirujte se a poučte se

 

Zkrátka a dobře, při stavbě krbu vás může potkat spousta zádrhelů a míst, kde můžete udělat chybu. Čím dříve ale tyto chyby odhalíte, tím lépe pro vás. A úplně nejlepší je se chyb vyvarovat, ještě než nastanou. Proto se inspirujte u svých příbuzných, kamarádů, sousedů…zkrátka všude, kde se dá. A když se inspirace nedostává, nezbývá než hledat pomoc u profesionálů. Není to žádná ostuda, naopak – lépe než později plakat nad nevhodně umístěným krbem.