Jak ušetřit, když plyn a elektřina zdražuje

Zdražování energií je v posledních týdnech velké téma a bohužel ještě nějakou dobu bude. Ale nehledě na příčinu, tak jako tak je dobré vědět, čím můžeme efektivně a poměrně snadno snížit účet za topení. Ať už topíte plynem, či elektřinou, každá koruna se hodí, o přínosu životnímu prostředí nemluvě. A na co se tedy vyplatí dát pozor?

 

Sledujte teplotu

 

Spousta lidí topí dosti intuitivně, v domnění, že pár stupňů nehraje roli. Opak je ale pravdou – i jeden stupeň může v dlouhodobém horizontu znamenat dosti velkou částku, naopak pocitově se může jednat o takřka neznatelnou změnu teploty. Schválně si zkuste, jestli poznáte rozdíl mezi 22 a 23 stupni?

 

Používejte časovač na termostatu

 

Pokud máte tu možnost, naučte se používat časový spínač termostatu. Jestliže necháváte byt přes den prázdný, ale nechcete se večer vracet do zimy, není nutné topit celý den. Stačí si nastavit sepnutí topení půl hodiny před vaším návratem a výsledek se dostaví.

 5_3

Těsnění a zateplení

               

Efektivita a ekonomičnost každého topení stoupá a padá spolu s izolací daného objektu. A nejedná se jen o samotné zdi a okna. Také spáry dveří, oken, prahy a ventilace mohou krom průvanu v bytě způsobit také průvan v peněžence. Dejte si tedy pozor na každou škvírku a v případě potřeby proveďte utěsnění.

 

Topit či netopit?

 

Ruku na srdce, přiznejme si, že mnohdy by šel nepříjemný pocit chladu vyřešit i jinak, než přitopením. Překvapivě často se stačí trochu přiobléct, případně si vzít k televizi, nebo čtení knížky deku. Jde víceméně o zvyk a do určité míry se dají nižší teploty zvládnout i bez drahého topení.

 

Větrejte rychle a efektivně

 

Větrání je velký nepřítel efektivního vytápění. A stále platí, že nejlepší větrání je rychlé a intenzivní – na krátkou dobu otevřít co nejvíce okna a nechat co nejrychleji vyměnit vzduch, aniž by se stihly ochladit zdi a velké předměty v místnosti.

 

Netopte všude a zavírejte

 

Vyplatí se také dobře zvážit, zda je nutné topit ve všech místnostech. Ložnice, pracovna, pokoj pro hosty – to vše jsou potencionální místo pro vaši úsporu. Stejně důležité je ale tyto místnosti dobře zavírat, aby vám z nich nešla zima a do nich naopak neunikalo drahocenné teplo.

 4_5

Nepodceňujte technickou stránku věci

 

Před každou topnou sezónou je také dobré zkontrolovat, nebo si nechat zkontrolovat, zda všechny části topného systému době fungují a nedochází k tepelným ztrátám právě zde. Dobrým příkladem může být třeba zavzdušněné topení a jeho oslabený výkon.   

 

Nebojte se investic

 

Na první pohled snad ne příliš lákavé, nicméně fungující řešení může být pořízení nového zdroje tepla – ať už jako primární, nebo sekundární zdroj. Pokud máte tu možnost, určitě popřemýšlejte nad krbem, nebo krbovými kamny. Mají spoustu výhod a ve finále dokáží přinést nemalé úspory.