Jaký typ kamen pro příležitostné teplovzdušné vytápění

Rostoucí ceny energií, ale také rozšiřující se nabídka kvalitních krbů a kamen stojí za velkou oblibou těchto způsobů vytápění. Nejen jako hlavní zdroje tepla, ale také coby alternativní a příležitostné vytápěcí prostředky. Není tedy špatné si shrnout a připomenout, po jakém typu kamen můžete sáhnout.

 

Kdy a jak budete topit?

 

V prvé řadě je ale potřeba si rozmyslet, co od takového zařízení očekáváte. Předpokládejme, že potřebujete něco, čím si můžete rychle a pokud možno levně zvýšit teplotu v místnosti. Na druhou stranu ale chcete něco, co nebudete využívat denně a už vůbec ne po celý rok. Ideálně tedy topidlo, kterým si vypomůžete na začátku nebo konci topné sezóny, nebo v příležitostně obývaných objektech.

 Návrh bez názvu (11)

Krbová kamna, stálice a klasika

 

Logickou volbou jsou „obyčejná“ krbová kamna. Obyčejná v uvozovkách, protože se nemusí nutně jednat o žádný kompromis v kvalitě a kvantitě. Už za poměrně nízkou cenu můžete získat skvělá krbová kamna, která vám výborně poslouží. Fungují na jednoduchém principu ohřevu vzduchu a dají se poměrně snadno instalovat – potřebují v podstatě jen bezpečné místo pro jejich umístění a připojení ke komínu.

Jakožto topivo poslouží dřevo, brikety, či pelety a právě zde se taková kamna skvěle osvědčí coby levnější alternativa například k ústřednímu topení. Oproti tomu vám přibude více práce s přikládáním a úklidem, ale troufáme si tvrdit, že finanční úspora a pohled na živý oheň za to rozhodně stojí.

 Návrh bez názvu (12)

Nastřádejte si teplo, nebo si rovnou uvařte

 

Ještě lepších výsledků pak můžete dosáhnout s pokročilejšími variantami krbových kamen. Jednou z nich jsou kupříkladu kamna vyrobená z akumulačních materiálů. Ty dokáží během topení absorbovat teplo a následně ho vydávat do prostoru ještě dlouho po vyhasnutí ohně, čímž samozřejmě značně ušetří vaše zásoby dřeva či pelet.

Zajímavým řešením pak může být ryze praktická kombinace krbových kamen a sporáku. Taková kamna pak můžete využít jako zdroj tepla a zároveň plochu na vaření. Z tohoto pohledu se jedná o ideální a elegantní volbu na chatu a jiné rekreační objekty.

 

Kromě vzduchu také ohřev vody

 

Dnešní nabídka na trhu krbů a krbových kamen samozřejmě skýtá i mnohem komplexnější a všestrannější výrobky. Krby a krbová kamna vybavená teplovzdušným, nebo teplovodním výměníkem dokáží zajistit zásobu teplé vody, nebo sofistikovaně dostat teplý vzduch i do vzdálenějších místností. Díky nároč nějším vestavbám a požadavkům na příslušenství se už však zde dá jen těžko hovořit o doplňkovém, příležitostném způsobu vytápění.

I tak se dá ale najít spousta způsobů, jak si v tomto ohledu pomoci a svému rozpočtu ulevit na nákladech za vytápění. Základem je však dobrá rozvaha a zvážení všech faktorů, které mohou váš výběr ovlivnit.