Proč krbová kamna s teplovodním výměníkem?

Krbová kamna s teplovodním výměníkem zaujímají velkou část na trhu s vytápěcí technikou. Jsou hodně oblíbené, žádané, dají se pořídit v mnoha variantách, ale jejich instalace a provoz mají svoje specifika a také rizika. Proč se tedy vůbec zajímat a přemýšlet o pořízení krbových kamen s teplovodním výměníkem?

 

K čemu slouží teplovodní výměník?

Pro začátek bychom si tedy měli vlastně říct a ujasnit, co si vlastně pod tímto pojmem představit. Teplovodní výměník je zařízení, které lze napojit na nový, nebo i stávající systém vytápění a ohřevu– ať už se jedná o ústřední topení, podlahové topení, nebo bojler na ohřev vody. Teplovodní výměník pak ohřívá vodu, která se v něm nachází a zajišťuje její cirkulaci a distribuci do dalších míst.

Návrh bez názvu (21)

Elegantní vytápění celého domu

A tím se dostáváme k největší výhodě těchto kamen. Pomocí teplovodního výměníku se dá poměrně snadno dostat teplo do více místností a tudíž zajistit jejich vytápění. Tím pádem skýtají skvělou volbu pro celoročně obývané rodinné domy a podobné objekty. Také již zmíněná možnost ohřevu teplé vody není zanedbatelná, v optimálním případě tak máte možnost si z jednoho místa zajistit veškerý komfort, který z hlediska vytápění potřebujete.

Ale nemusí se nutně jednat jen o primární zdroj tepla. Spoustu systémů můžete dle libosti kombinovat s klasickým plynovým, nebo elektrickým kotlem a hodně budov používá krbová kamna s výměníkem jako záložní řešení pro případ výpadku elektrické energie. V tomto případě je ale třeba myslet na to, že některé komponenty výměníkového systému mohou být také závislé na elektřině, tudíž je nutné zvážit doplnění systému o záložní zdroj.

 

Další výhody

Krom zajištění tepla a teplé vody je na místě zmínit také další výhody a to především ty ekonomické. Kvalitní krbová kamna s teplovodním výměníkem mohou dosahovat velmi vysoké účinnosti, výkonu a efektivity.

Ruku v ruce s tím jdou další úspory za samotné topivo. Dobře připravené a vhodně zvolené dřevo, nebo kvalitní brikety a pelety jsou v mnoha ohledech úspornější než topení plynem či elektřinou.

Návrh bez názvu (13)

Na co si dát pozor

Jenže jak víme, není vše zlato co se třpytí a i tady je potřeba si na určité věci dát pozor. Vše začíná a končí dobrou kalkulací a dobře zpracovaným projektem. Jestliže zamýšlíte pořídit krbová kamna s teplovodním výměníkem do budoucí stavby, máte velkou výhodu. Můžete si nechat dobře spočítat potřebný výkon vzhledem k tepelným ztrátám, rozhodnout o umístění kamen a přizpůsobit stavbu potřebným rozvodům.

Instalace teplovodního výměníku do hotové stavby je také možná, v mnoha ohledech ale budete limitováni dispozicí domu a jeho současným stavem. V obou případech byste se ale měli do této akce pustit po zvážení všech pro a proti a po dobré kalkulaci všech nákladů a jejich návratnosti. Je ale velká šance, že právě toto řešení pro vás bude to pravé.