Jak ušetřit při vytápění krbovou vložkou?

2.-Účinnost-krbové-vložky

Jedním z důvodů, proč se rozhodneme pro vytápění krbovou vložkou je jistě i kýžená finanční úspora. Ano, topení teplovodnou nebo teplovzdušnou krbovou vložkou generuje úsporu samo o sobě, jen je potřeba mít na paměti několik důležitých věcí, a to nejen při samotném vytápění.

Úspora před

Úspora při vytápění krbovou vložkou se dá v zásadě rozdělit, zda vzniká až při vytápění, nebo už při plánování a stavbě krbové vložky. Velkou část budoucích úpor totiž ovlivníte právě už ve fázi projektování. Základním předpokladem ekonomického provozu krbové vložky je správně zvolený výkon. Je třeba si tedy dobře rozmyslet a spočítat, jak velkou plochu budeme chtít vytápět a dle toho zvolit odpovídající výkon. Při špatném odhadu bude výkon nedostatečný, nebo naopak zcela nevyužitý – v obou případech to krbu svědčit nebude a vaší peněžence teprve ne.

I v případě, že zvolíte optimální typ krbové vložky vám to nebude nic platné, když samotná stavba nebude provedena se vší pečlivostí a do posledního detailu. Úniky tepla, špatná izolace, nedostatečný přívod vzduchu…to je jen část výčtu vad a nedostatků, které vám ve finále zabrání při topení ušetřit.

Úspora po

Vlozka-H2.2

A jak tedy uspořit při samotném topení? Možností je opět několik. Nevadí-li vám trocha námahy a oželíte nějaký ten čas na štípání a řezání, nechte si dřevo na topení doručit ve formě kulatin, které jsou o poznání levnější.

Měkké dřevo si šetřete na podpal a topte tím tvrdším, déle hoří a v kombinaci s kvalitními dřevěnými briketami nebo peletami dosáhnete nejlepšího výsledku. I ekonomické přikládání vyžaduje správný odhad a nějaké ty zkušenosti – je lépe přikládat až na žhavé uhlíky, a ne zbytečně brzo do plápolajícího ohně. Užitečnou práci může také udělat regulátor hoření, který do topeniště nadávkuje optimální množství vzduchu.

Konzultace je na místě

Při výběru krbové vložky se tak rozhodně vyplatí využít služeb a pomoci odborníků, nějaká ta investice se rozhodně vrátí. Obecně se uvádí, že u správně dimenzované, postavené a používané krbová vložky může jít už o jeden rok – a to už se vyplatí.